8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Dünyanın İlk Kripto Savaşında, Kimin Kazanacağı Belirsiz

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ukrayna ordusunu desteklemek için 4 milyon doların üzerinde kripto para bağışı yapıldı.

Binance indirim kodu

Batılı kripto para aktivistleri Ukrayna halkına yardım etmek için çağrılarda bulunuyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan Rusya’nın Batı yaptırımlarının etkilerinden kaçınmak için kripto paraları kullanabileceğine dair korkular var.

Rusya Ukrayna’ya karşı bir işgal başlatırken, her iki ülke de, jeopolitik hesaplaşmada avantaj elde etmek için kripto alanına yöneliyor. Kripto çağının ilk büyük çatışması, aynı zamanda, ilk kez, milyarlarca doları uluslar arası bir şekilde kolayca hareket ettirebilen bir aracın her iki tarafça da kullanılabilir olduğu anlamına geliyor.

Rusya yaptırımlardan kaçmak için, Ukrayna ise bağış toplamak için kripto paralara yöneliyor.

Kripto analiz firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, “Kullanıcılarına ahlaki değerlerini empoze edebilecek bir merkezi yapı olmadığı için, kripto paralar, Ukrayna ordusu için kitle fonlaması yapmak veya Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Hiç kimse, her iki şekilde de kullanılmasını gerçekten engelleyemez” diyor.

Ancak kripto paraların savaşı gerçekten ne kadar etkileyebileceği hala belirsiz. Birkaç yüz bin dolarlık bitcoin bağışı sembolik olsa da, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nden 650 milyon dolar silah alan ve hala sayıca çok az olan Ukrayna ordusu için pek bir şey ifade etmeyebilir.

Blockchain veri firması Chainalysis tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Rus kaynakları geçen yıl fidye yazılımı saldırılarından yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para topladı, bu suçtan elde edilen küresel gelirin %74’ü. Yine de bu meblağlar, ABD Hazine Bakanlığı’nın Rus finans kurumlarının her gün işlediğini söylediği 46 milyar dolarlık döviz işlemlerinin yalnızca küçük bir kısmını temsil ediyor.

Rusya’nın mevcut geleneksel finans sisteminde kripto kullanımı çok yaygın değil. Bu bağlamda Rus ekonomisi ve bireyleri için asıl zorluk, finansal sistemlerinin bir parçası olarak kriptonun olgunlaşmamış olması, uygulanan çok uluslu yaptırımları aşmalarına izin vermemesi olacaktır. Analistler, şu an yaşanan gelişmelerin bundan beş yıl sonra olması durumunda, kripto anlamında daha fazla altyapı, benimseme ve hacim olacağından farklı bir durumun ortaya çıkabileceğini söylüyor. Ama şu anki realite bu değil.

İlgili Haber:  Rusya, Petrol ve Doğalgaz Ödemelerini Bitcoin ile Kabul Etmeyi Düşünüyor

Aslında her iki tarafın da kripto alanında derin kökleri var. Chainalysis, Ukrayna’yı Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü en büyük kripto paraları benimseyen ülkesi olarak sıralıyor. Eylül ayında Ukrayna, kriptoyu yasallaştırdı ve yeni Dijital Dönüşüm Bakanlığı, kripto odaklı teknoloji start-up’ları ile alakalı video reklamlar yayınladı.

Bir dizi Batılı kripto aktivisti, Perşembe günü başlayan işgalden kısa bir süre sonra Ukrayna yanlısı bağış çağrıları yapmaya başladı. Kripto şirketi Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, “Sektör olarak yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri, Ukrayna halkını ve direnişlerini kripto katkılarıyla nasıl destekleyeceğimizi bulmaktır” dedi.

 

Perşembe günü geç saatlerde, kripto platformu FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, FTX kullanan her Ukraynalıya 25 dolar verdiklerini belirtti.

Blockchain analiz firması Elliptic’in raporuna göre, Ukrayna ordusuna destek sağlayan Kiev merkezli bir vakıf olan Come Back Alive, ilk birkaç saat içinde yaklaşık 400.000 dolarlık Bitcoin topladı.

Bu arada Rusya, Chainalysis’e göre fidye yazılımı saldırıları ve kripto para birimi tabanlı kara para aklama dahil olmak üzere yasa dışı kripto faaliyetleri için bir merkez haline gelmiş durumda. Chainalysis, Moskova’da faaliyet gösteren kripto şirketlerinin son üç yılda suç faaliyetleriyle bağlantılı kuruluşlardan 700 milyon dolar değerinde dijital varlığı cebe indirdiğini tespit etti. Bu, yaptırımlardan kaçınmak isteyen işletmeler için olası bir yol olduğunu gösteriyor.

Biden yönetimi tarafından açıklanan yaptırımlar ağırlıklı olarak bankalara odaklanıyor ve enerji ödemelerini kapsamıyor, bu da Rusya’nın en büyük işletmelerinden bazılarının şu anda kripto kullanmasına gerek olmadığı anlamına geliyor.

Savaşın tarafları Rusya yaptırımlardan kaçmak için, Ukrayna ise bağış toplamak için kriptoya yönelmiş durumda. Kazananın kim olacağı şimdilik belli değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar