Düşük Arz Seviyesi Bitcoin Fiyatını Arttırıyor

Son güncelleme: 5 ay önce

İşte gerçek bir arz – talep dengesi!

Haberin Özeti

  • Chainalysis, Bitcoin’in dörtte üçünden fazlasının likit olmadığını veya yatırımcıların elinde olduğunu açıkladı.
  • Bu arada pazara yeni alıcılar gelmeye devam ediyor.
  • Satın alınabilecek daha az Bitcoin olduğu için de fiyat yükseliyor.

Günün sonunda, serbest piyasalardaki fiyatlar tipik olarak iki faktöre bağlıdır: arz ve talep.

Bu nedenle, Bitcoin’in bir ay önceki 12.000 Doların altındaki değerden bugün neredeyse 18.000 Dolara yükselmesi şaşırtıcı olmamalı. Daralan arz değerinin ortasında ortaya çıkan güçlü talep böylesine bir sonuca neden oldu. Peki böyle bir sonucu kim ister?

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından bugün yayınlanan bir blog yazısında şu ifadeler yer aldı: “Bitcoin’in toplam arzı her gün daha fazla madencilik işlemi yapıldıkça artıyor; ancak satın alınabilecek gerçek miktar, Bitcoin sahiplerinin onu satmak isteyip istememelerine göre değişiyor. Şu anda, çıkarılmış 14.8 milyon Bitcoin’in %77’si likit olmayan cüzdanlarda bulunuyor ve bu cüzdanlar şimdiye kadar aldıkları Bitcoin’in %25’inden daha azını tekrar gönderen cüzdanlar olarak sınıflandırılıyor.”

Kuzey Amerika Borsaları İçin Pozitif Bir Etken

Chainalysis tarafından yapılan açıklamalar, Square ve MicroStrategy’nin yüksek kurumsal yatırımlarını ve hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones’un beyanlarını da doğruluyor.

Bu durumun Ocak 2020’den beri artış içerisinde olan Kuzey Amerika borsalarına da fayda sağladığı dile getiriliyor.

Chainalysis, “Görmeyi beklediğimiz şey bu. Kendileri esas olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan kurumsal yatırımcılar, hem kullanım kolaylığı hem de düzenleyici nedenlerle Kuzey Amerika’daki borsalarda Bitcoin satın alma olasılıklarını daha yüksek görüyorlar.” diye ekledi.

Endişe Verici Makroekonomik Eğilimler İnsanları Bitcoin’e Yöneltiyor

Ancak bunu, yeni gündelik yatırımcıların piyasaya akın ettiği bir zamanda yapıyorlar. Her gün oluşturulan yeni Bitcoin adreslerinin sayısı bu haftanın başlarında 25.000’e yaklaştı. Tüccarlar için kripto – kripto değişimlerinin aksine, kriptodan reel para birimlerine değişim yapan borsalarda bir Bitcoin akışı görülüyor.

  Ethereum Piyasa Değeri İçin Bir Sonraki Adım Ne Olacak?

Bu durum, Chainalysis tarafından, endişe verici makroekonomik eğilimlere karşı bir önlem olarak insanların Bitcoin’e yönelmesi olarak yorumlanıyor.

Ve tüm bunlar mantıklı gibi duruyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın