25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

dYdX Tamamen Ademi Merkeziyetçi Bir Yapıya Geçiş Planlarını Açıkladı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Kullanıcıların Ethereum akıllı sözleşmeleri ile ticaret yapmalarına olanak tanıyan, denetimsiz (non-custodial) bir borsa olan dYdX, tamamen ademi merkeziyetçi bir yapıya geçiş planlarını açıkladı.

Binance indirim kodu

Dün dYdX’in resmi sitesinden yayınlanan yazıda, dYdX’in kısa ve uzun vadeli planlarından bahsedildi ve ademi merkeziyetçiliğin önemi vurgulandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

dYdX geleceğe dair planlarını şöyle özetledi;

  • En büyük öncelik, protokolün bir sonraki sürümü olan V4’ü 2022 yılı sonuna kadar yayınlamak olacak.
  • dYdX V4, hiçbir merkezi bileşen olmadan tamamen ademi merkeziyetçi bir yapıya geçecek.
  • dYdX Trading Inc. dahil hiçbir merkezi taraf, dYdX V4’te işlem ücreti alma olanağına sahip olmayacak.
  • dYdX’in mevcut sürekli protokolleri, dYdX V4’e geçiş tamamlandıktan sonra kullanımdan kaldırılacak.

2021’de dYdX çok büyük bir büyüme gösterdi ve Binance, Coinbase gibi merkezi borsalarla yarışır hale geldi.

dYdX’im yayınladığı blog yazısına göre bir sonraki hedefleri tamamen merkezi bileşenlerden kurtulmak olacak.

Nasıl yani, dYdX zaten ademi merkeziyetçi değil mi?

Maalesef değil. Her ne kadar bu tür borsalara DEX (ademi merkeziyetçi borsa) dense de gerçekte en az bir veya birden fazla bileşen merkezi olarak yönetilmekte. Arbitrum da bile Sequencer adı verilen işlemleri sıraya koyan yapı merkezi olarak yönetiliyor.

dYdX şu an hibrid bir DEX olarak kendini tanımlıyor. dYdX’in bünyesindeki pek çok bileşen ademi merkezi iken bazı bileşenler dYdX Trading Inc. adlı şirketin ve ortaklarının sunucularında merkezi olarak yönetiliyor.

dYdX’in ana borsa protokolü, Ethereum akıllı sözleşmeleri ve Starkware tarafından desteklenen STARK (sıfır bilgi) rollup’ları üzerine kurulu. Bu yapı, dYdX’teki tüm fonların ve pozisyonların tam şeffaflığını ve kendi kendine saklanmasını sağlar. Ek olarak, dYdX’teki tüm governance (yönetim) ve stake işlemleri, akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur. dYdX sözleşmelerinin tamamı açık kaynaklıdır ve üçüncü taraflarca denetlenir ve merkezi bir şekilde hareket etmezler.

İlgili Haber:  BProtocol, Maker Protokolündeki Bir Yönetim Oylaması İçin Flash Kredi Kullanıyor

dYdX’in merkezi olarak çalışan ana bileşenleri emir tahtası ve eşleştirme motorudur. dYdX’in emir tahtasının ticari modeli, dYdX’in tüm kripto paralar arasında en likit borsaya dönüşmesine olanak sağladı.

dYdX tarafından yapılan açıklamaya göre V4’e geçişle birlikte yukarıda saydığımız tüm merkezi bileşenler ortadan kalkacak ve tamamen ademi merkezi bir yapıya geçilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend