29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

ECB Başkanı: Merkez Bankaları Yakın Gelecekte Bitcoin Sahibi Olmayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, daha önce “oldukça spekülatif” olarak tanımladığı varlık Bitcoin hakkındaki fikrini değiştirmiş görünmüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, Bitcoin konusundaki duruşunu bir kez daha açıkça ortaya koydu.
  • Lagarde, merkez bankalarının yakın gelecekte Bitcoin sahibi olmayı planlamadığını söyledi.
  • Ancak başkan, Euro’nun dijital bir versiyonunun dört yıl içinde hazır olabileceğini ekledi.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde bugün, merkez bankalarının Bitcoin’i elinde tutmasının “pek olası olmadığını” ifade etti.

Binance indirim kodu

Lagarde, Bitcoin’i Eleştiren Sözleri ile Sık Sık Gündeme Geliyor

Business Insider’a göre, geçmişte kripto parayı sıklıkla eleştiren Lagarde, merkez bankalarının yakın zamanda kripto para tutmaya başlamasının “söz konusu olmadığını” söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Lagarde, ayrıca, koronavirüs salgını sayesinde dijital bir Avronun artık çok daha gerçekçi olduğunu ve bunun dört yıl içinde hazır olabileceğini ekledi.

Lagarde daha önce, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geleneksel parayı tamamlayıcı bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade etmişti. Ona göre, dijital para, geleneksel paranın yerine geçmemeli; Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara bir alternatif olmalı.

ECB Başkanı, Dijital Euro ile İlgili Hevesli Görünüyor

ECB başkanının Bitcoin eleştirisi yeni bir şey değil. Kasım 2019’da ECB başkanı olan Lagarde, Ocak ayında en büyük kripto para Bitcoin’in oldukça spekülatif bir varlık olduğunu ve bunu düzenlemek için küresel işbirliği yapılması gerektiğini söylemişti.

Ve defalarca kez de kripto paranın “risk oluşturduğunu”, Bitcoin’in “bir paranın tüm işlevlerini yerine getirmediğini” ve stablecoinlerin de benzer bir endişe yarattığını ifade etmişti.

Ancak başkan CBDC konusunda hevesli görünüyor. Lagarde, bir dijital Euro üretmenin önemli olduğunu söylüyor.

ECB, böyle bir varlığın faydalarını yoğun bir şekilde araştırmaya devam ediyor..

İlgili Haber:  Coinbase Pre-IPO Tokeni Piyasaya Sürüldü

Geçen yıl, ECB “dijital euro” terimini ticari marka haline getirmek için başvuruda bulundu. Ancak merkez bankası, halihazırda yuan’ın dijital bir versiyonunu deneyen Çin gibi ülkelerin gerisinde kalmış görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar