26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Eski CIA Çalışanı Edward Snowden: CBDC’ler İnsanların Birikimini Yok Edecek!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Eski NSA ve CIA çalışanı Edward Snowden, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) insanların birikimlerini yok edebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Eski NSA çalışanı Edward Snowden, ekonomist Dr. Eswar Prasad’ın bir makalesine Twitter’dan yanıt verdi.
  • Dr. Prasad, ABD hükümetinin negatif bir faiz oranı uygulayabileceği ve CBDC teknolojisinin ardından da doğrudan insanların birikimlerinden “para çekebileceği” bir senaryoyu kaleme aldı.
  • Snowden ise böyle bir senaryoda insanların karşılaşabileceği zorlukları bir tweet’i ile detaylandırdı.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler), insanların birikimlerini yok edebileceğini öne sürdü.

Binance indirim kodu

CBDC Gelişimi

Snowden, Cornell Üniversitesi’nde ticaret politikaları profesörü olan ve New York Times’ın konuk köşe yazarı olarak bir makale yayınlayan Dr. Eswar Prasad’a hem yanıt verdi hem de bazı eklemelerde bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dr. Prasad, Çin, İsveç, Japonya, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası gibi ülkelerde CBDC’lerin araştırma sürecine ve ülkelerin “nakitsiz bir ekonomiye” doğru devam eden ilerleyişlerine dikkat çekti.

Snowden ise Dr. Prasad’ın makalesindeki önemli bir noktanın altını çizerek açıklamalarda bulundu. ABD Federal Rezervi (Fed) bir noktada faiz oranını zaten sıfıra indirmiş olursa; teorik olarak, negatif bir faiz oranı uygulamaya başlayabilir ve bu noktada insanların dijital para hesaplarındaki elektronik bakiyeleri kademeli olarak küçültme yolunu izleyebilir.

Enflasyon çok düşük olduğunda; negatif faiz oranları, faiz oranlarını tekrar yükselmeye teşvik etmek için borçlanmayı ve harcamayı teorik olarak artırabilir.

CBDC Birikimi Yapan İnsanlar İçin Kötü Bir Senaryo

Bu ticari bankalar için işe yarar bir şey olarak öne çıkarken; Snowden, böyle bir senaryonun yeni bir CBDC rejimi altında düzenli birikim yapan insanlar için kötü olacağını söylüyor.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

Snowden, bu açıklamasından birkaç saat sonra yayınladığı yeni bir açıklamada ise CBDC’leri “kripto-faşist bir para birimi” olarak tanımladı. Bu para biriminde, devletin her işlemin merkezinde olacağını belirten Snowden, bu durumun kripto paranın kurucu ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.

Şu anda da bazı algoritmik stablecoinler, Snowden’ın korku senaryosunda belirttiği şeyi yapıyor: Kripto paraların toplam arzını ve değerini değiştirmek için insanların cüzdanlarından bazı değerleri çıkarıyor. Temel fark ise bu mekanizma, Snowden’in güvenmediğini belirttiği merkez bankaları tarafından değil; topluluk tarafından belirlenen parametrelere uyum otonom yapılar tarafından yönetiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar