26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Edward Snowden NFT’si Ethereum’da 5.4 Milyon Dolara Satıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

“Özgür Kal” adı verilen NFT, eski istihbaratçı Edward Snowden’ın yüzünü ve arka planda bir mahkeme kararını içeren dijital bir sanat eseridir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Edward Snowden’in NFT’si yaklaşık 5.4 milyon Dolar karşılığında satıldı.
  • NFT satışından elde edilen gelirin tamamı Basın Özgürlüğü Vakfı’na gidiyor.

Eski istihbaratçı Edward Snowden tarafından üretilen bir NFT eseri, Ethereum’da yaklaşık 5.4 milyon Dolara satıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Edward Snowden Kimdir?

“Özgür Kal” (Stay Free) NFT’sinin arkasındaki isim olan Edward Snowden, NSA’ya (Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı) ait verileri sızdırması ve halka açıklaması nedeniyle ABD’de istenmeyen kişi olmaya devam ediyor. 2013 yılında bilgisayar analisti görevi ile NSA ile iş sözleşmesi yapan Snowden, bu tarihten itibaren gizli belgeleri basına sızdırmaya başladı. Snowden bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte casuslukla suçlandı. Rusya, bu süreçte Snowden’e iltica hakkı tanıdı ve ardından da ikamet etme izni verdi. ABD’de hayatı tehlikeye giren Snowden de Rusya’da yaşamaya başladı.

Snowden NFT’sini, Overly Attached Girlfriend NFT’sinin 200 ETH’ye ve Nyan Cat animasyonunun 300 ETH’ye satıldığı topluluk odaklı NFT pazarı Foundation’da sattı.

Bu miktarlar, Snowden’ın ilk NFT’si olan “Stay Free” için harcanan 2.224 ETH göz önüne alındığında nispeten önemsiz görünüyor.

NFT Geliri Basın Özgürlüğü Vakfına Gidiyor

NFT’ler, genellikle sanat eserleri, ticaret kartları veya diğer koleksiyonları tanımlayan benzersiz dijital tokenlerdir. “Stay Free” nin yalnızca bir baskısı var; yani müzayedeyi kazanan @PleasrDAO isimli kullanıcı çalışmanın tek kopyasını elinde bulunduruyor.

Snowden’ın yaptığı açıklamaya göre NFT satışından elde edilen gelir, 2012’de açık kaynak iletişim ve şifreleme araçları geliştirmek için kurulan kâr amacı gütmeyen Basın Özgürlüğü Vakfı’na gidecek. Edward Snowden, aynı zamanda, vakfın başkanı olarak görev yapıyor. Vakfın diğer önemli yönetim kurulu üyeleri arasında; gazeteci Glenn Greenwald, John Cusack ve Pentagon Belgelerini New York Times’a taşımasıyla tanınan Vietnam muhabiri Daniel Ellsberg yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar