9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Ünlü İstihbaratçı Edward Snowden, Çok Tartışılan Worldcoin’i Yerden Yere Vurdu!

Önemli Gelişmeler

Ünlü istihbaratçı Edward Snowden, Worldcoin’in çok tartışılan “göz tarama planlarını” eleştirmek için Twitter’ı kullanıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Worldcoin, kullanıcıların halka açık kimliklerine bağlı olarak “gözlerini tarayarak” online ortamda botlar ve sahte hesaplarla mücadele etmenin bir yolu olarak kendini lanse ediyor.
  • Eski istihbaratçı Edward Snowden ise bu projeyi yoğun şekilde eleştiriyor.

Y Combinator’ın kurucusu Sam Altman’ın yeni kripto para projesi Worldcoin, gözlerinizi tarayarak ve size kripto para vererek botların ve kötü niyetli aktörlerin neden olduğu dolandırıcılık ve güvenlik ihlallerini azaltmayı amaçlıyor.

blank

Worldcoin Nedir?

Halihazırda 1 milyar Dolarlık bir değerleme ile lansmanını gerçekleştiren Worldcoin, “Orb” adlı bir cihazda gözlerini tarayan herkese ücretsiz kripto paralar dağıtarak daha fazla insanı kripto endüstrisine dahil etmeyi hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Proje web sitesinde yer alan açıklamada, “Yeni kripto paramızı mümkün olduğu kadar çok insana ulaştırmak için Worldcoin, herkesin ondan ücretsiz bir şekilde pay talep etmesine izin verecek.” ifadeleri kullanılıyor.

Ancak eski istihbarat çalışanı Edward Snowden’ın bu kripto para konsepti ile ilgili bazı eleştirileri var.

Edward Snowden’in Eleştirileri

Snowden, Worldcoin ile ilgili eleştirilerini paylaşmak için Twitter’a başvurdu ve “insan vücudunun kripto para için kullanılması” başlıklı görüşlerini iletti.

Snowden konu ile ilgili, “Bu proje, insanların göz taramalarının küresel bir veritabanını oluşturuyor gibi görünüyor ve taramaları sildiğini söylüyor!” ifadelerini kullandı.

Gerçekten de proje web sitesi, her kullanıcının gözünün orijinal görüntüsünün “saklanması veya yüklenmesinin gerekli olmayacağını” söylüyor. Ancak Snowden, “Sistemde taramaların ürettiği karmaları kaydedersiniz. Bunlar, gelecekteki taramalarla eşleşebilir. Gözbebeklerinizi kataloglamayın!” diyerek projeye tamamıyla karşı çıkıyor.

Medyanın pek çok noktasındaki eleştirmenler de Worldcoin sisteminin, biyometrik bilgilerin sızdırılmasına ve internette satılmasına neden olabilecek kaçınılmaz bir veri sızıntısı yaratabileceğini dile getirdi. Bazı eleştirmenler de verilerin üçüncü şahısların eline geçmeyeceğine dair bir garanti “olmadığına” dikkat çekti.

İlgili Haber:  Kripto Endüstrisinin Dört Temel Ayağı: Kripto Para, Blockchain, DeFi ve NFT

Worldcoin, şimdilik ücretsiz kripto para vaadi ile bu endişeleri caydırmaya çalışıyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend