8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

EFF’den Hindistan’daki Kripto Para Yasağına Sert Eleştiri

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Electronic Frontier Foundation (EFF), Hindistan hükümetinin ülkedeki kripto paraları yasaklayacak yasa önerisini sert biçimde eleştirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Electronic Frontier Foundation (EFF), Hindistan hükümetini sert bir şekilde eleştirdi.
  • EFF, yasağa karşı dört argüman öne sürdü.

Electronic Frontier Foundation (EFF), Hindistan hükümetinin ülkedeki kripto paraları yasaklayacak yasa önerisini sert biçimde eleştirdi.

Binance indirim kodu

EFF’nin hukuk müdürü Sasha Mathew konu ile ilgili, “Hindistan hükümeti, yasadışı faaliyeti kolaylaştırmak için kripto paranın kullanımından endişe duyuyor. Ancak bu, halihazırda var olan ve gelecekte de gelişmeye devam edecek olan kripto paraların tamamen yasal kullanım alanlarını görmezden geliyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

EFF’nin Duruşu

EFF, önerilen kripto para yasağını “acımasız bir gözetim” olarak tanımladı. Bu görüşü desteklemek için dört argüman öne sürüldü.

Her şeyden önce EFF, kripto paraların finansal katılımı desteklediğini savunuyor. 2017’de Hindistan nüfusunun %10’undan fazlası herhangi bir banka ile çalışmıyordu. Bu kapsamda raporda, “Kripto para, bankasız bireylerin finansal hizmetlere erişmesine yardımcı oluyor ve “kripto para inovasyonu aynı zamanda diğer güç dengesizliklerini düzeltme vaadi de taşıyor.” ifadeleri yer aldı.

EFF raporu ayrıca Hindistan hükümetinin, kriptonun “tamamen yasal” kullanım durumlarını görmezden gelmekle suçluyor. EFF, “Hindistan hükümeti, yasadışı faaliyet için kripto para kullanılmasından endişe duyuyor. Ancak bu, zaten var olan ve gelecekte de gelişmeye devam edecek olan kripto paranın yasal kullanım durumlarını göz ardı ediyor.” dedi.

Üçüncü argümanda; kripto ile ilgili bir yasağın insanları korumak yerine aslında onlara zarar vereceği ve bunun kripto para ticaretini yasadışı sitelere taşıyacağı belirtildi.

Son olarak, raporun ortak yazarları, Hindistan’ın kripto para yasağının orantısız ve mantıksız yöntemler gerektireceğini iddia ediyor. Raporda, “Hindistan hükümeti, kendi katı kurallarını etkili bir şekilde denetlemeyi planlıyorsa, kripto para işlemlerini tespit etmek veya önlemek için internet trafiğini engellemeye başvurabilir.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haber:  Bitcoin, 2021'de Siber Suçlular İçin Kilit Hedef Olacak

Kripto Yasası Ne Durumda?

Hindistan hükümetinin kripto para ile ilişkisi geçen yıl soğumaya başladı. Son yasa önerisi ise hükümetin “tüm özel kripto paraları yasaklamayı” önerdiği Ocak ayında yayınlanan taslak yasaya dayanıyor. Mart ayında, ülkenin Kurumsal İlişkiler Bakanlığı (MCA), kripto para ile uğraşan herhangi bir şirketin varlıklarını hükümete beyan etmesini gerektirecek yeni kripto kuralları getirdi.

Hükümet, kripto paraların finansal istikrarsızlığa neden olabileceğini savunuyor ve yatırımcıları, bu oynaklıktan korumak için bu yasayı gündeme getirdiğini belirtiyor. Borsalar ve Hintli teknoloji milyarderi Nandan Nilekani de dahil olmak üzere birçok kripto şirketi ve kullanıcısı bu açıdan ateş altında kaldı.

Kripto yasasında sonuç ne olacak, göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar