Egzama ile Mantar Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Cilt probleminiz varsa ve mantar mı yoksa egzama mı olduğundan emin değilseniz doğru yere geldiniz. Elbette mantar mı yoksa egzama mı olduğunuzu öğrenmek için öncelikle bir doktora görünmeniz en doğru iş olacaktır. Bu yazıda egzama ve mantar arasındaki farklılıkları irdeleyeceğiz. Böylelikle bu size bir fikir verebilir.

Mantar mı Egzama mı?

Mantar ve egzama arasında benzerlikler olsa bile pek çok farklılıklar da mevcuttur.

Mantar – İngilizce literatürde ringworm olarak geçer. Bir tür mantardır. Atlet ve sporcularda ayak ve kasık kaşıntılarına sebep olan kasık mantarı ile aynı türdendir. İngilizce ringworm yani halkalı solucan denmesinin sebebi görünümünden dolayıdır, yoksa gerçek anlamda bir solucan yoktur. Mantarın görünümü ortası beyaz pullu bir cildin etrafında oluşan kırmızı bir halka şeklindedir. Bundan dolayı adına ringworm denmiş fakat Türkçe’de yaygın kullanımı mantar şeklindedir. Mantar genelde acı veren bir hastalık değildir fakat çok ileri derecede kaşıntı ve rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Egzama  Doktorlar egzamaya neyin sebep olduğunu henüz bilmeseler de, herhangi bir mantar türünün sebep olmadığını bilmekteler. Kuru/hassas cilt + bağışıklık sistemindeki bir aksaklıktan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Egzama da mantar gibi kaşıntıya sebebiyet verir ama mantardaki gibi kırmızı halkalar oluşmaz. Egzama yaraları genelde kırmızı veya kahverengi olur ve bazen kanayabilir. Özellikle bu bölgeleri kaşıdığınızda kanama meydana gelebilir. Egzama mantarın aksine oldukça acı verici olabilir.

Mantarın çok açık ve net bir görünümü vardır ve mantara yakalandığınızda bunu kesin olarak anlamanız çok zor değildir. Egzama ise herhangi bir deri hastalığı gibi gözükür. Mantarda olduğu gibi özel bir görünümü yoktur. Sedef hastalığı ile karıştırılabilir. Fakat mantarı görünümünden dolayı herhangi bir başka deri hastalığıyla karıştırmanız çok mümkün değildir. Egzama çocuklukta başlar, ergenlik döneminde deri hastalığı geçiriyorsanız bu başka birşey olabilir. Egzama vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir fakat genellikle el, ayak, dirsek, diz arkası, yüz, boyun, göğüs ve saçta görülür. Mayo Klinik verilerine göre egzama geçici bir süreliğine iyileşme gösterebilir, sonra tekrar azıtır ve zaman içinde tekrar düzelme gösterebilir.

  Egzama

Egzama mı mantar mı olduğunuzu tespit ederken bir diğer faktör de bulaşıcılıktır. Mantar bulaşıcı iken, egzama değildir.

Hangi deri hastalığına yakalandığınızdan emin olamıyorsanız ivedilikle doktorunuzu görmeniz gerekir.

Egzama veya Mantar Nasıl İyileştirilir?

Egzama ve mantar hastalıkları çok farklı şekillerde tedavi edilir. Mantar düzenli bir tedavi ile iyileştirilebilirken, egzama için herhangi bir kalıcı çözüm yoktur. Tedavi ve ilaçlarla egzama biraz kontrol altına alınabilir fakat ileride tekrar ortaya çıkabilir.

Mantar hastalığına mantarlar sebep olur ve dolayısıyla anti-mantar ilaçlar veya doğal tedavi ile giderilebilir. Fakat egzama için kalıcı bir çözüm maalesef henüz yoktur.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın