25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

EIP-1559 Sayesinde Ethereum Bitcoin’den Daha Değerli Hale Gelebilir – İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

EIP-1559 güncellemesi ile birlikte Ethereum köklü bir değişiklik yaşayacak.

Binance indirim kodu

Peki bu güncelleme neleri kapsıyor ve bu güncellemeyle birlikte Ethereum neden deflasyona uğrayıp potansiyel olarak Bitcoin’den daha değerli bir kripto para haline gelecek?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

EIP Nedir?

EIP aslında Ethereum Impreovement Proposal (Ethereum İyileştirme Önerisi) kavramının kısaltmasını temsil ediyor. Ethereum açık kaynaklı bir yazılım olduğu için, herkes GitHub üzerinden program için iyileştirme önerileri gönderebilir. Ancak yeni kodların Ethereum’un ana ağına (Mainnet) işlenmesi için öncelikle bir tür onaylanma sürecinden geçmesi gerekiyor. Ethereum’un GitHub hesabını yöneten çekirdek Ethereum geliştirici ekibi işlemlerin sonunda iyileştirme önerilerini onaylayabiliyor.

Bu yönden EIP’lerin onaylanması ve işleme konması sürecini, meclisten geçmesi gereken bir yasa tasarısına benzetebiliriz. Bir EIP, sadece belirli bir onaylama sürecinden geçtiği takdirde yürürlüğe konabiliyor. İlk olarak bir gönüllü EIP önerisinde bulunmalı, ardından geliştiriciler tarafından bu öneri onaylanmalı ve Mainnet’e uygulanmadan önce son olarak öneri test edilmeli.

EIP-1559’u Özel Kılan Ne?

EIP-1559, daha önce Ethereum için gerçekleştirilen tüm EIP’lerden daha farklı özelliklere sahip. Güncellemeyle birlikte yalnızca Ethereum ağındaki fahiş ücretler düşürülmeyecek, ayrıca Ethereum’un sahip olduğu para politikası da bütünüyle değişecek. Güncelleme sayesinde Ethereum’un Bitcoin’den daha nadir bir varlık olma olasılığı bile var. Özellikle küçük yatırımcılar arasında, EIP-1559 ile birlikte, son aylarda aşırı yükselen işlem ücretlerinin düşeceğine dair büyük bir umut besleniyor.

Şu Anda Ethereum İşlem Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Şimdiye kadar Ethereum’daki işlemlerin fiyatları “First-Price-Auction (İlk Fiyat Açık Arttırması) Mekanizması” adı verilen bir mantık ile belirleniyordu. Bu mekanizmayla birlikte kullanıcılar, kendi işlemlerinin bir sonraki blokta işlenmesi için birbirleriyle yarışmak zorunda bırakılıyorlardı.

İlgili Haber:  Ethereum Bu Alanda USDC Stabil Koini Geride Bırakmayı Başardı!

Bu mekanizmanın rekabetçi doğası, Ethereum işlem ücretlerinin de sürekli olarak artmasına neden oluyordu.

EIP-1559 ile Beraber Bu Durum Değişiyor

EIP-1559 her ne kadar Ethereum ağındaki tüm dertlere derman olamayacak olsa da, bir tür başlangıcı temsil ediyor. EIP-1559 güncellemesiyle beraber baz fiyat uygulamasına geçilecek. Bu uygulama sayesinde işlem ücretleri bloklardaki işlem başına ya da blok blok ayrı bir şekilde belirlenecek (her bir Ethererum işlem bloğunun ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak değişebilecek). Blokların yarısından fazlası dolu ise işlem ücretleri artacak ve yarısından azı dolu ise işlem ücretleri azalacak.

Uzmanlar ayrıca EIP-1559’un, Ethereum’un Bitcoin’in tahtını ele geçirebilmesine de yardımcı olacağını düşünüyor. Güncellemeyle birlikte, özellikle NFT’ler ve DeFi uygulamaları sayesinde daha fazla insan Ethereum kullanmaya başlayacak ve piyasadaki Ethereum arzı azalacak, ETH bir anlamda deflasyona uğrayacak. Deflasyona uğramasıyla birlikte “güvenli bir liman” vasfını kazanacak olan Ethereum Bitcoin’in yerini bu sayede alabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar