EIP-1559 Sayesinde Ethereum Bitcoin’den Daha Değerli Hale Gelebilir – İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 hafta önce

EIP-1559 güncellemesi ile birlikte Ethereum köklü bir değişiklik yaşayacak.

Peki bu güncelleme neleri kapsıyor ve bu güncellemeyle birlikte Ethereum neden deflasyona uğrayıp potansiyel olarak Bitcoin’den daha değerli bir kripto para haline gelecek?

EIP Nedir?

EIP aslında Ethereum Impreovement Proposal (Ethereum İyileştirme Önerisi) kavramının kısaltmasını temsil ediyor. Ethereum açık kaynaklı bir yazılım olduğu için, herkes GitHub üzerinden program için iyileştirme önerileri gönderebilir. Ancak yeni kodların Ethereum’un ana ağına (Mainnet) işlenmesi için öncelikle bir tür onaylanma sürecinden geçmesi gerekiyor. Ethereum’un GitHub hesabını yöneten çekirdek Ethereum geliştirici ekibi işlemlerin sonunda iyileştirme önerilerini onaylayabiliyor.

Bu yönden EIP’lerin onaylanması ve işleme konması sürecini, meclisten geçmesi gereken bir yasa tasarısına benzetebiliriz. Bir EIP, sadece belirli bir onaylama sürecinden geçtiği takdirde yürürlüğe konabiliyor. İlk olarak bir gönüllü EIP önerisinde bulunmalı, ardından geliştiriciler tarafından bu öneri onaylanmalı ve Mainnet’e uygulanmadan önce son olarak öneri test edilmeli.

EIP-1559’u Özel Kılan Ne?

EIP-1559, daha önce Ethereum için gerçekleştirilen tüm EIP’lerden daha farklı özelliklere sahip. Güncellemeyle birlikte yalnızca Ethereum ağındaki fahiş ücretler düşürülmeyecek, ayrıca Ethereum’un sahip olduğu para politikası da bütünüyle değişecek. Güncelleme sayesinde Ethereum’un Bitcoin’den daha nadir bir varlık olma olasılığı bile var. Özellikle küçük yatırımcılar arasında, EIP-1559 ile birlikte, son aylarda aşırı yükselen işlem ücretlerinin düşeceğine dair büyük bir umut besleniyor.

Şu Anda Ethereum İşlem Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Şimdiye kadar Ethereum’daki işlemlerin fiyatları “First-Price-Auction (İlk Fiyat Açık Arttırması) Mekanizması” adı verilen bir mantık ile belirleniyordu. Bu mekanizmayla birlikte kullanıcılar, kendi işlemlerinin bir sonraki blokta işlenmesi için birbirleriyle yarışmak zorunda bırakılıyorlardı.

Bu mekanizmanın rekabetçi doğası, Ethereum işlem ücretlerinin de sürekli olarak artmasına neden oluyordu.

EIP-1559 ile Beraber Bu Durum Değişiyor

EIP-1559 her ne kadar Ethereum ağındaki tüm dertlere derman olamayacak olsa da, bir tür başlangıcı temsil ediyor. EIP-1559 güncellemesiyle beraber baz fiyat uygulamasına geçilecek. Bu uygulama sayesinde işlem ücretleri bloklardaki işlem başına ya da blok blok ayrı bir şekilde belirlenecek (her bir Ethererum işlem bloğunun ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak değişebilecek). Blokların yarısından fazlası dolu ise işlem ücretleri artacak ve yarısından azı dolu ise işlem ücretleri azalacak.

Uzmanlar ayrıca EIP-1559’un, Ethereum’un Bitcoin’in tahtını ele geçirebilmesine de yardımcı olacağını düşünüyor. Güncellemeyle birlikte, özellikle NFT’ler ve DeFi uygulamaları sayesinde daha fazla insan Ethereum kullanmaya başlayacak ve piyasadaki Ethereum arzı azalacak, ETH bir anlamda deflasyona uğrayacak. Deflasyona uğramasıyla birlikte “güvenli bir liman” vasfını kazanacak olan Ethereum Bitcoin’in yerini bu sayede alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend