EIP-1559 Yükseltmesinin Yayınlanmasından Bu Yana 400 Milyon Dolarlık ETH Yakıldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Madencilere ödeme yapmak yerine işlem ücretlerini yakan EIP-1559 yükseltmesinin yayınlanmasından bu yana 400 milyon Dolarlık ETH dolaşımdan çıkarıldı.

blank

Haberin Özeti

  • EIP-1559 güncellemesi 5 Ağustos’ta yürürlüğe girdi.
  • Güncellemenin yayınlanmasından bu yana 400 milyon Dolarlık Ethereum dolaşımdan çıkarıldı; yani “yakıldı”.

İşlem ücretlerini madencilere vermek yerine dolaşımdan çıkaran EIP-1559 yükseltmesinin yayınlanmasından bu yana 400 milyon Dolar değerinde ETH yakıldı. Saatte yaklaşık 200 ETH (643.000 Dolar) yakılıyor.

EIP-1559 Nedir?

EIP-1559 güncellemesi 5 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Güncelleme, Ethereum’un değişken işlem ücretlerini dengelemeye ve Ethereum blok zincirinin yeni nesli Ethereum 2.0’a geçişini hızlandırmayı amaçlıyor.

EIP-1559’un yürürlüğe girmesinden bu yana ETH yakma anlamındaki en ateşli gün, ağın 11.176 ETH’yi dolaşımdan çıkardığı (35.8 milyon Dolar) 27 Ağustos oldu. Aynı günde, Ethereum’daki işlem trafiği bir hayli yoğundu; ve ortalama işlem ücretleri 38.3 Dolara kadar yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

EIP-1559, Ethereum 1.0’daki madenciliği çok daha az kârlı hale getiriyor; çünkü ücretleri, işlemleri onaylayan madencilere vermek yerine dolaşımdan çıkarıyor. Artık kullanıcılar, yalnızca işlemleri hızlandırmaları için madencilere “istedikleri” takdirde belli bir “bahşiş” verebiliyor.

Ethereum 2.0’a Giden Yol

Ethereum 2.0 ise madencileri ağdan tamamen çıkarmayı ve onların yerine hisse kanıtı “doğrulayıcılarını” koymayı amaçlıyor. Ethereum blok zincirinin, yıl sonuna kadar veya gelecek yılın başında hisse kanıtı mekanizmasına geçmesi bekleniyor.

Ethereum 2.0, Ethereum işlemlerinin gerçekleştirilme şeklini değiştirecek. Ethereum 1.0’ın iş kanıtı sistemi altında, madencilere en güçlü bilgisayarlara sahip oldukları takdirde işlemleri doğrulama hakkı veriliyordu.

ETH 2.0’ın hisse kanıtı sistemi kapsamında ise doğrulayıcılar en fazla ETH’yi ağa “taahhüt” ettikleri takdirde işlemleri doğrulama hakkı kazanacaklar. Buna ek olarak Ethereum Vakfı, Ethereum 2.0’ın %99.5 daha çevre dostu olmasını bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend