26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

EIP-1559’un Yayınlanmasından Bu Yana 100 Milyon Dolarlık Ethereum Yakıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum ağı gün geçtikçe EIP-1559’a daha çok adapte oluyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • EIP-1559, Ethereum işlem ücretlerini yakmak için bir mekanizma oluşturdu.
  • Ağ yükseltmesinden bu yana ETH’nin fiyatı arttı.

Ethereum işlem ücretlerinin bir bölümünü yakmayı ve ETH arzını kısıtlamayı amaçlayan EIP-1559 güncellemesini de içeren Londra Yükseltmesi, bundan bir hafta önce yayınlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ETH Tokenlerinin Yakılması Fiyatı Olumlu Etkiledi mi?

Nomics’ten alınan verilere göre, yükseltmenin yayınlanmasından bu yana 100 milyon Doların üzerinde ETH yakıldı veya dolaşımdan çıkarıldı. Bu da Ethereum fiyatın 2.725 Dolardan 3.230 Dolara yükselmesine etki eden temel faktörlerden biri oldu.

Londra yükseltmesi beş kod değişikliğini içeriyordu; ancak en çok tartışılanı EIP-1559 idi. EIP-1559, ağdaki işlem ücretlerinin yapısını değiştirdi ve işlem ücretlerinin madencilere gitmek yerine yakılmasını ve dolaşımdan çıkarılmasını sağladı.

Bu yeniliği sayesinde EIP-1559, Ethereum’daki arzı azalttı ve teorik olarak ETH fiyatı üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturdu.

Bitcoin 21 milyon BTC arz limiti ile sınırlı; ancak Ethereum’un böyle bir tavan seviyesi yok. EIP-1559, bu anlamda Ethereum’a deflasyonist bir baskı oluşturmayı amaçlayan bir yenilik olarak nitelendirilebilir.

Son Bir Haftada 31.000 ETH Tokeni Yakıldı

Ultrason.money web sitesine göre, geçtiğimiz bir haftada yaklaşık 31.000 ETH tokeni yakıldı ve dolaşımdan çıkarıldı. Mevcut fiyatlar ile bu 100 milyon Dolar değerinin biraz üzerine denk geliyor.

Yakılan işlem ücretlerinin %10’dan fazlasının NFT pazar yeri OpenSea’deki işlemlerden geldiği belirtildi. Onu, merkezi olmayan borsa Uniswap ve blok zinciri tabanlı oyun Axie Infinity takip etti.

Öte yandan Londra Yükseltmesi, Ethereum’un iş kanıtından hisse kanıtı ağına geçiş yapmasını sağlayacak olan Ethereum 2.0 güncellemesi için bir adım olarak görülüyor. Ancak Ethereum tutkunlarının, bu kapsamlı güncelleme için biraz daha beklemesi gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar