Ekonomiste Göre Aldığı Bitcoin Kararı Yüzünden El Salvador Ekonomisi Çökebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörlüğü yapan Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin (BTC)’i ülkenin resmi para birimlerinden biri haline getirmesinin potansiyel olarak ülkenin ekonomisini çökertebileceğini düşünüyor.

blank

bitcoin

blank

Ekonomist Bitcoin Kararından Dolayı El Salvador Yetkililerini “Aptal” Olarak Niteledi

El Salvador başkanı Nayib Bukele ve Bitcoin yasasının kabul edilmesini sağlayan ülke yetkililerini “aptal” olarak niteleyen Hanke, çoğu insanın bir banka hesabının bile olmadığı El Salvador gibi bir ülkede kripto paraların günlük kullanımda ne derece iyi çalışacağı konusunda kuşkuları olduğunu söyledi.

1980’li yıllarda eski ABD başkanı Ronald Reagan’ın ekonomi danışmalığını da yapan ekonomist, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımasının arkasında illegal birtakım güçlerin olabileceğini iddia etti: “Kriminal kişiler bu piyasaya girip gerçek legal dolarlar istiyorlar. ABD doları da El Salvador’un resmi para birimlerinden biri. Rusya ya da Çin’deki Bitcoin sahiplerinin, El Salvador vatandaşlarının elindeki dolarları Bitcoin karşılığında alıp ülkede bir ABD doları kıtlığı başlatabileceğini düşünüyorum. Bu durumun da ülkenin ekonomisinin tamamen çökertebilme ihtimali var çünkü El Salvador’un elindeki tüm dolarlar uçmuş olacak ve ülkede hiç para kalmayacak. El Salvador’un kendisine ait bir para birimi bulunmuyor.”

Dünyanın dört yanındaki ülkeler ve merkez bankaları, El Salvador’un Bitcoin deneyinin günlük yaşamdaki ödemelerin ve işlemlerin bir parçalı olup olmayacağını dikkatle izliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“Kullanılabilmesi İçin Bitcoin’in ABD Dolarına Çevrilmesi Gerekiyor”

Hanke ise bu fikri çılgınca bulduğunu söyledi ve Bitcoin’in herhangi bir yerde kullanılması için öncelikle ABD dolarına çevrilmesi gerektiğini belirtti: “Taksiye bindiğinizde ödemeyi Bitcoin ile yapamazsınız, bu çok saçma. El Salvador’daki anneanneniz sizden gelecek bir ödemeyi bekliyorsa ve bunu Bitcoin ile gönderiyorsanız bu tamam. Ancak bu durumda yine de anneanne alışveriş yapabilmek için ATM’ye gidip Bitcoin’lerini ABD dolarına dönüştürecek.”

Ancak El Salvador’da geçen yasaya göre, bu tür bir işlemi gerçekleştirebilecek teknolojisi bulunmayanlar hariç tüm iş yerleri Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmek zorunda olacak. Ayrıca El Salvador yetkilileri şirketlerin maaşlarının Bitcoin ile ödenip ödenmeyeceğine dair de bazı görüşmeler yapıyor.

JPMorgan geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in bir ülkenin ikinci resmi para birimi olarak kabul edilmesinin nasıl bir yarar sağlayacağını görmekte zorlandıklarını söylemiş ve bu tür bir hamlenin ülkenin IMF ile ilişkilerini zedeleyebileceğini düşündüğünü açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend