7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

El Salvador’da Bitcoin Kullananların Sayısı 3 Milyona Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Latin Amerika ülkesinin sadece 26 gün içinde 3 milyondan fazla kullanıcıyı Chivo cüzdan uygulamasına başarıyla dahil ettiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, 3 milyon Bitcoin kullanıcısına ulaştığını açıkladı.
  • Duyuru, Başkan Nayib Bukele tarafından Twitter’da yapıldı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter paylaşımı aracılığıyla, Latin Amerika ülkesinin sadece 26 gün içinde 3 milyondan fazla kullanıcıyı Chivo cüzdan uygulamasına başarıyla dahil ettiğini doğruladı.

Binance indirim kodu

El Salvadorluların Yarısı Bitcoin Kullanıyor

El Salvador’un toplam nüfusu 6.48 milyon; bu da vatandaşlarının yaklaşık yarısının, hükümetin resmi para birimi haline getirmesinin ardından bir ay içinde Bitcoin kullanmaya başladıkları anlamına gelir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin fiyatı, 7 Eylül’de El Salvador’da resmi para birimi olarak benimsenmesini takip eden ilk birkaç hafta içinde 52.600 Dolardan 40.000 Dolara kadar geriledi. Ancak Ekim ayına geçişle birlikte lider kripto para tekrardan 47.000 Dolar seviyelerine tırmandı. Küresel Bitcoin hash oranı da bu süreç içinde yükseldi.

El Salvador hükümeti, bugün itibariyle 33 milyon Dolar değerinin üzerinde olan 700 adet Bitcoin’e sahip. El Salvador, son olarak 45.700 Dolar seviyesinden Bitcoin satın alımı yaptığını açıklamıştı.

El Salvador ve Bitcoin Politikası

Ülke şu anda bu satın alımı ile birlikte Dolar bazında kârlı durumda; ancak daha da önemlisi, Başkan Bukele, Bitcoin’i uzun vadede satın alma, elinde tutma ve madencilik yapma kararlılığını gösterdi ve bu anlamda El Salvador, Bitcoin’i halka açık bir şekilde rezerv olarak tutan tek ülke olmaya devam ediyor.

Sadece dört ay içinde Bukele hükümeti, El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden, devlet destekli Chivo uygulaması aracılığıyla tüm ülke vatandaşlarına 30 Dolar değerinde Bitcoin dağıtan ve ülke içinde 200 Bitcoin ATM’si kuran ilk ülke yapmayı başardı.

İlgili Haber:  Rusya, P2P Kripto Borsası LocalBitcoins'i Engelliyor

Bir yandan da tüm dünya bu “deneyi” izliyor. Bitcoin kullanıcıları, ülkeler rekabet etmek zorunda kaldıkça, Bitcoin’i benimseyecek bir sonraki ülkenin hangisi olacağını görmek için sabırsızlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar