8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Kripto Piyasası Çökerken, El Salvador 500 Bitcoin Daha Satın Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Pek çok analiste göre El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin yatırımı, nakit sıkıntısı çeken El Salvador için külfetli hale geliyor, ancak bu eleştiriler onu tekrar Bitcoin satın almaktan alıkoymuyor.

Binance indirim kodu

Bukele Twitter üzerinden yaptığı duyuruda El Salvador’un yaklaşık 30.744 dolardan 500 Bitcoin daha satın aldığını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nayib Bukele geçtiğimiz Eylül ayında Bitcoin’i resmi para birimi yaptıktan sonra bugüne kadar toplam 2301 adet Bitcoin satın aldı. Bu rakama dün duyurusu yapılan 500 adet Bitcoin de dahil. El Salvador’un hazinesindeki 2301 adet Bitcoin’in bugünkü piyasa değeri yaklaşık 75 milyon dolar değerinde. Hesaplamalara göre El Salvador satın aldığı Bitcoinlere toplam 103 milyon dolar ödedi. Dolayısıyla El Salvador bugün itibariyle Bitcoin’e yaptığı yatırımdan dolayı %28 zararda.

Bloomberg verilerine göre El Salvador Bitcoin'e yaptığı yatırımda %28 zararda.
Bloomberg verilerine göre El Salvador Bitcoin’e yaptığı yatırımda %28 zararda.

Bukele, bu süreçte dünyanın dört bir yanından ilgi ve hayran kazandı. Yaptığı açıklamalarda telefonunu kullanarak ülkenin Bitcoin hazinesini yönettiğini söylüyor. 40 yaşındaki Bukele, ülkenin kıyısında yaratmayı umduğu ve vergilerin olmayacağı Bitcoin City‘nin inşasını finanse etmek için 1 milyar dolarlık bir blok zincir tahvili çıkarma planlarını devam ettireceğini söyledi.

Bukele, Pazartesi günü, uluslararası bir havaalanı da dahil olmak üzere planlanan Bitcoin City’nin taslak modellerini tweetledi. Plana göre Bitcoin City yakındaki bir yanardağdan gelen jeotermal enerjiyi kullanacak.

El Salvador hükümeti, Bitcoin hazinesi hakkında herhangi bir veri yayınlamıyor. Ayrıca devlet tarafından işletilen Bandesal bankasındaki Bitcoin kur dönüşümlerini desteklemek için 150 milyon dolarlık bir fonun hareketleri de gizli tutuluyor. Merkez bankası, hükümetin Bitcoin cüzdanı Chivo aracılığıyla gönderdiği fonları devlet sırrı olarak görüyor ve bunlarla ilgili herhangi bir bilgi yayınlamıyor.

İlgili Haber:  El Salvadorlular, Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor: Bitcoin, Resmi Para Birimi Olacak mı?

Orta Amerika ülkesinin dolar tahvilleri, hükümetin Ocak ayında vadesi gelen 800 milyon dolarlık tahvilleri geri ödeyemeyeceği endişesinin artmasıyla, JPMorgan’ın gelişen piyasa tahvil endeksindeki en kötü performans gösterenler arasında yer alarak bu yıl %24 düştü. Moody’s, artan temerrüt riskini öne sürerek hükümetin kredi notunu geçen hafta Caa3’e düşürmüştü.

IMF, El Salvador’u ve geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden bir diğer ülke olan Orta Afrika Cumhuriyet’ini uyarmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar