El Salvador Başkanı Ülkesindeki Volkanik Jeotermal Enerjiyle Bitcoin Madenciliği Yapılması Talimatını Verdi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

El Salvador başkanı Nayib Bukele, ülkesindeki jeotermal elektrik şirketi olan LaGeo’yu, Bitcoin madenciliği tesisleri kurulması konusunda bir plan oluşturmakla görevlendirdi.

blank

El Salvador bu hafta boyunca, Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan eden dünyanın ilk ülkesi olmasıyla birlikte manşetleri süslemişti.

blank

bitcoin madenciliği

Bukele, Ülkesindeki Jeotermal Kaynakları Daha İyi Değerlendirmek İstiyor

Dün gece Nic Carter tarafından oluşturulan bir Twitter sohbet odasına konuk olan Nayib Bukele Bitcoin yasasının oylanmasına saatler kala 20.000 dinleyicisine bir konuşma yaptı.

Konuşma sırasında başkan Bukele’ye Bitcoin madenciliği ile ilgili herhangi bir planı olup olmadığı da soruldu. Bukele ise bu soruya, Bitcoin’den bağımsız olarak, ülkesindeki jeotermal enerji kaynaklarıyla ilgili altyapıyı geliştirmek istediğini ve bu alandaki gelişmeleri de hızlandırma amacı olduğunu söyledi. El Salvador, elinde yüksek miktarda bulunan jeotermal enerjinin büyük kısmını enerji fazlalığı ve şehirlere ikmal sırasında kaybediyor. Bukele, jeotermal enerji tesislerinin yakınlarına endüstriyel alanlar inşa etmek istediklerini ve böylece isteyen kişilerin bu bölgelere fabrika kurarak ucuz, temiz ve yenilenebilir enerjiye ulaşım sağlayabileceklerini söyledi. Bunun ardından ise Bitcoin madencilerinin de bu endüstriyel alanları kendilerine uygun bulabileceklerini, ucuz ve temiz enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapabileceklerini dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çin yönetiminin kömür ile çalışan Bitcoin madenciliği tesislerine kısıtlama getirmesi ve Tesla ile diğer eleştirmenlerin Bitcoin’in enerji tüketimini hedefe almasıyla beraber, El Salvador Bitcoin madencileri için hem denetimsel olarak hem de çevre endişeleri açısından daha uygun bir bölge olabilir.

İzlanda Jeotermal Enerjisi Sayesinde Bitcoin Madenciliğinde Liderlerden Biri

Büyük miktarlarda volkanik jeotermal enerjiye sahip bir diğer ülke olan İzlanda da Bitcoin madenciliği için popüler konumlardan biri haline gelmişti. İzlanda, fazla miktarlarda bulunan jeotermal enerjisini alüminyum üretimiyle ve daha sonra bu alüminyumun ihraç edilmesinde kullanıyor. Bitcoin ise İzlanda’da boşa giden enerji miktarlarını kara çevirmek için daha tutarlı ve güvenilir ek bir yol olarak değerlendirilebilir.

El Salvador’un devlete ait olan elektrik şirketi olan LaGeo, ülkenin kullanılmayan jeotermal enerjisini Bitcoin madenciliği alanında değerlendirebilirse, El Salvador kısa bir süre içerisinde küresel olarak en büyük Bitcoin madenciliği alanlarından biri haline gelebilir. Birçok Bitcoin savunucusu da bu ihtimali Bukele’nin tweet’leri altında dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend