7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

El Salvador’da Halkın Kullandığı Bitcoin Cüzdanı Sayısı, Banka Hesabı Sayısını Aştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi haline getirmesinden yalnızca bir ay sonra, ülkedeki Chivo Bitcoin cüzdanlarının sayısı, geleneksel banka hesaplarının sayısını aştı.

Binance indirim kodu

Kripto para dünyası, yaklaşık olarak bir aydan bu yana El Salvador’u oldukça yakından takip ediyor. Ülkenin başkanı olan Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkesinin resmi para birimi haline getirerek adeta yeni bir çağ başlattı. Tabii ki hatırlatmak gerekir ki, BTC’nin ülkenin resmi para birimi haline gelmesi oldukça sancılı bir süreçti. Ülkede birtakım gösteriler yaşandı ve bazı Bitcoin ATM’leri ateşe verildi. Ancak şimdi ise sular duruldu gibi görünüyor. Asıl etkileyici olan şey ise çok kısa bir süre önce yaşandı. Artık ülkedeki BTC cüzdanı sahiplerinin sayısı, geleneksel bankalarda hesabı olan kişilerin sayısını geçti.

Binance indirim kodu

Chivo Bitcoin Cüzdanı 3 Milyonun Üzerinde Kez İndirildi

Ülke başkanı Nayib Bukele’nin açıklamasına göre, Bitcoin cüzdanı Chivo, üç milyonu aşkın kişi tarafından indirildi. Bu sayı, ülke nüfusunun %46’sına tekabül ediyor. Buna karşın, ülke vatandaşlarının yalnızca %29’unun bir banka hesabı bulunuyor. El Salvador başkanı, Reuters’a yaptığı açıklamasında, ülke vatandaşlarının büyük oranda ABD dolarını BTC’ye çevirdiğini ve BTC’yi cüzdanında tuttuğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Nayib Bukele, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Dünden bu yana, El Salvador vatandaşları, Chivo cüzdanı üzerinde sistemden çektiklerinden daha fazlasını, BTC satın alma amacıyla nakit olarak ATM’lerden sisteme aktarmaya başladı. Yapılan transfer işlemlerini de hesaba katarsak (günlük olarak neredeyse 2 milyon dolar), sisteme yatırılan dolar miktarı, sistemden çıkan dolar miktarına göre dört kat fazla gözüküyor. Bu kadar erken aşamada bu tür bir gelişmenin yaşanması epey sürpriz oldu.”

Ülkenin başarmaya çalıştığı finansal kapsama girişimi meyvelerinin veriyor gibi gözüküyor. Forbes’a göre, bir banka hesabına sahip olmayan fakat akıllı telefonları bulunan düşük gelirli ülke vatandaşlarının sayısı çok fazla. El Salvador, ülkedeki BTC adaptasyonu adımlarının bir amacının da, geleneksel finansal hizmetlere ulaşmakta zorluk çeken yoksul halkın bu tür hizmetlere kolaylıkla erişebilmesini sağlamaktı.

İlgili Haber:  El Salvador: Bitcoin, Doların Yerini Almayacak

Daha önce resmi para birimi olarak ABD dolarını kullanan El Salvador, son gelişme ile birlikte dünyada BTC’yi resmi para birimi haline getiren ilk ülke olmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar