27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

El Salvador: Bitcoin, Doların Yerini Almayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador Ticaret ve Yatırım Bakanı, ABD Dolarının ülkedeki yasal ödeme aracı olmaya devam edeceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador Ticaret ve Yatırım Bakanı Miguel Kattan, yerel bir haber kuruluşuna yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in Doların yerini almayacağını belirtti.
  • Kattan, “ABD Doları, yasal ödeme aracı olarak kalmaya devam edecek.” dedi.
  • El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseme planları, kripto endüstrisinde de çeşitli tartışmalara yol açtı.

El Salvador Ticaret ve Yatırım Bakanı Miguel Kattan, yerel haber kuruluşu El Mundo’ya yaptığı açıklamalarda, ABD Dolarının yasal ödeme aracı olarak kalmaya devam edeceğini belirtti.

Binance indirim kodu

“Dolar, Yasal Ödeme Aracı Olarak Kalacak”

Kattan, ülkedeki Bitcoin etkinliğinin Dolar kuruyla ilerleyeceğini de sözlerine ekledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, haftasonu Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında, Bitcoin’in ülkedeki resmi para birimi olmasına yönelik planlarını açıklamıştı.

Bukele, yurtdışındaki Salvadorluların anavatanlarına daha rahat para göndermesine yardımcı olacağını ileri sürerek, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmek için Kongre’ye bir yasa tasarısını sunacağını belirtti.

El Salvador ile İlgili Tartışmalar

Bitcoin savunucuları, El Salvador’un söz konusu kararını kutladı ve bunu, Bitcoin’in küresel finansta benimsenme sürecine önemli bir katkı olarak yorumladı.

Tanınmış bir Bitcoin savunucusu ve ödeme uygulaması Strike’ın kurucusu Jack Mallers, Bukele’nin Miami’deki duyurusu öncesinde attığı tweette, “Bugün, dünya daha iyiye doğru değişiyor. Bugün insanlık, özgürlüğü, finansal çeşitliliği ve çok daha fazlasını hayata geçirmek için ileriye doğru bir adım daha atıyor.” ifadelerini kullandı.

Ancak El Salvador, insan özgürlüğünü ve finansal çeşitliliği artıracak parlak bir ülke örneği gibi görünmüyor.

The Economist’in 2020 Demokrasi Endeksi raporuna göre, El Salvador’daki yönetim demokratik anlamda bir hayli sorunlu olarak tanımlanıyor. The Economist analistleri, El Salvador’daki rejimin “otoriter” bir rejim olduğunu ve kusurlu demokrasilerin bile altında konumlandığını belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar