7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

El Salvador, Bitcoin Madenciliği İçin İlk Adımını Attı: Volkanik Jeotermal Enerji Kullanılacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin attığı bir tweet, ülkenin Bitcoin madenciliği için volkanik jeotermal enerji kullanmak adına ilk adımlarını attığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, ülkenin Bitcoin madenciliği için “volkanları” kullanacağını söylemişti.
  • Başkan, dün ülkenin bu projeye başladığını gösteren bir video yayınladı.

El Salvador Başkanı, Twitter’da paylaştığı bir video aracılığıyla ülkenin, Bitcoin madenciliği yapmak adına volkanik jeotermal enerji kullanma projesine başladığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliği İçin Volkanik Jeotermal Enerji Kullanılacak!

Hevesli bir Twitter kullanıcısı olan Başkan Nayib Bukele, dün videoyu yanardağ emojisi eşliğinde “İlk adımlar” başlığıyla yayınladı. Halihazırda 1.8 milyon izlenmeye sahip olan kısa video, bir ormandaki veri merkezini gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin madenciliği, kullandığı yüksek miktarda enerji nedeniyle son zamanlarda sıklıkla eleştirilerin hedefi haline geldi. Giderek daha fazla madencilik şirketi, artık BTC üretmek için temiz enerji arıyor.

Bukele, Haziran ayında El Salvador’un devlete ait elektrik şirketi LaGeo ile birlikte Bitcoin madenciliği için “çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir volkanik enerji” kullanacaklarını açıkladı.

El Salvador’un Bitcoin Adaptasyonu

El Salvador, tartışmalı bir şekilde 7 Eylül’de Bitcoin’i “resmi para birimi” olarak kabul etti.

El Salvador’un Bitcoin Yasası, işletmelerin söz konusu teknolojiye sahip olmaları ve müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapmak istemeleri durumunda, bunu zorunlu olarak kabul etmeleri gerektiğini söylüyor.

Vatandaşlar bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin kullanmak zorunda değil; ancak hükümet, tüm vatandaşları bunu yapmaları için teşvik ediyor. El Salvador’da Chivo adında bir devlet cüzdanı var ve onu akıllı telefonlarına indirenlere Bitcoin olarak 30 Dolar ödül veriliyor.

Chivo cüzdanının ilk başta bazı teknik sorunları vardı; ancak Başkan Bukele, artık cüzdanın ülkedeki herhangi bir bankadan daha fazla vatandaş tarafından kullanıldığını iddia ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar