El Salvador, Bitcoin Madenciliği İçin İlk Adımını Attı: Volkanik Jeotermal Enerji Kullanılacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin attığı bir tweet, ülkenin Bitcoin madenciliği için volkanik jeotermal enerji kullanmak adına ilk adımlarını attığını gösteriyor.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, ülkenin Bitcoin madenciliği için “volkanları” kullanacağını söylemişti.
  • Başkan, dün ülkenin bu projeye başladığını gösteren bir video yayınladı.

El Salvador Başkanı, Twitter’da paylaştığı bir video aracılığıyla ülkenin, Bitcoin madenciliği yapmak adına volkanik jeotermal enerji kullanma projesine başladığını açıkladı.

blank

Bitcoin Madenciliği İçin Volkanik Jeotermal Enerji Kullanılacak!

Hevesli bir Twitter kullanıcısı olan Başkan Nayib Bukele, dün videoyu yanardağ emojisi eşliğinde “İlk adımlar” başlığıyla yayınladı. Halihazırda 1.8 milyon izlenmeye sahip olan kısa video, bir ormandaki veri merkezini gösteriyor.

Bitcoin madenciliği, kullandığı yüksek miktarda enerji nedeniyle son zamanlarda sıklıkla eleştirilerin hedefi haline geldi. Giderek daha fazla madencilik şirketi, artık BTC üretmek için temiz enerji arıyor.

Bukele, Haziran ayında El Salvador’un devlete ait elektrik şirketi LaGeo ile birlikte Bitcoin madenciliği için “çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir volkanik enerji” kullanacaklarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’un Bitcoin Adaptasyonu

El Salvador, tartışmalı bir şekilde 7 Eylül’de Bitcoin’i “resmi para birimi” olarak kabul etti.

El Salvador’un Bitcoin Yasası, işletmelerin söz konusu teknolojiye sahip olmaları ve müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapmak istemeleri durumunda, bunu zorunlu olarak kabul etmeleri gerektiğini söylüyor.

Vatandaşlar bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin kullanmak zorunda değil; ancak hükümet, tüm vatandaşları bunu yapmaları için teşvik ediyor. El Salvador’da Chivo adında bir devlet cüzdanı var ve onu akıllı telefonlarına indirenlere Bitcoin olarak 30 Dolar ödül veriliyor.

Chivo cüzdanının ilk başta bazı teknik sorunları vardı; ancak Başkan Bukele, artık cüzdanın ülkedeki herhangi bir bankadan daha fazla vatandaş tarafından kullanıldığını iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend