18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

El Salvadorlular Yüksek Fiyata Rağmen Bitcoin’e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor!

Önemli Gelişmeler

El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan etmesinin ardından, BTC’nin yaşadığı ralli ile birlikte El Salvador vatandaşları, ellerindeki ABD dolarlarını satıp BTC satın almaya devam ediyor. El Salvador başkanı Naiyb Bukele, bununla birlikte bir diğer ilgi çekici bilgiyi de paylaştı.

blank

El Salvadorlular Artık Bitcoin Satın Alabilmek İçin Çok Daha Fazla ABD Doları Satıyor

El Salvador’un resmi kripto para cüzdanı servisi Chivo’dan elde ettiği bilgileri Twitter üzerinden yayınlayan Bukele, şunları söyledi: “İnsanlar (BTC alabilmek için), Chivo ATM’lerinde yaptıkları işlemlerde ABD doları çekimi yapmak yerine ellerindeki dolarları büyük oranda sisteme yatırıyorlar. Tüm medya kuruluşları ATM’lere uğrayarak bu bilginin doğruluğunu teyit edebilir.

blank

Bukele bununla birlikte basın mensuplarına da ATM’lere giderek bu bilgiyi doğrulama çağrısında bulundu. Başkan ayrıca, Chivo cüzdanın günlük olarak 24.076 işlem yaparak bir gün içerisinde sisteme 3.069.761 dolar kattığını da belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’da ABD dolarından Bitcoin’e olan çevrimlerin artması, analistlere göre, ilk başta halk arasında kabul görme konusunda sıkıntılar çeken BTC için yatırımcı havasında bir değişiklik olduğuna işaret ediyor. Buna ek olarak, El Salvador yönetimi, BTC kullanımı için yakıt desteği ve vergi muafiyeti gibi çok sayıda teşvik de sunuyor.

El Salvador, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi haline gelmesinin ardından ülkeye 200’den fazla ATM kurarak ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın ardından dünyanın en büyük kripto para ATM’si ağına sahip üçüncü ülkesi haline gelmesini sağlamıştı. Güney Amerika’daki tüm kripto para ATM’lerinin %70’i El Salvador’da bulunuyor. Bukele daha önce yaptığı açıklamalarında, BTC adaptasyonunun ilk olarak 200 ATM ve 50 şubelik bir ağ ile başlayacağını söylemişti. El Salvador hükümeti, ülkenin resmi kripto para cüzdanı olan Chivo cüzdanı ile işbirliğine giderek ülkedeki BTC cüzdanlarını ve ATM’lerini idare etmeye başlamıştı.

İlgili Haber:  Fitch, El Salvador'un Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmesine Karşı Bir Uyarı Yayınladı

Coin ATM Radar’dan elde edilen verilere göre, ülkenin kripto para ATM’si sayısı, yerel Bitcoin işlemleri ve BTC’nin ABD dolarına çevriminin kolaylaştırılması gibi işlemlerin yapılması amacıyla 205 adet kripto para ATM’sinin satın alınmasının ardından Birleşik Krallık’ın sahip olduğu kripto para ATM’si sayısını geçmişti.

El Salvador’un BTC adaptasyonu yerel bazı unsurlar tarafından tepkiyle karşılanmış ve bir adet Chivo destekli BTC ATM’si ateşe verilmişti. Protestoların nedeni olarak kripto paranın sahip olduğu belirsizlik, fiyat dalgalanması ve kripto para piyasasına olan farkındalık eksikliği gösterilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend