28 Mayıs 2022, Cumartesi
25.2 C
İstanbul

El Salvador, Bitcoin Yasasını Onayladı: Peki, Şimdi Ne Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

El Salvador Yasama Meclisi, birkaç saat süren tartışmaların ardından Bitcoin’e resmi para birimi statüsü kazandıracak olan yasayı onayladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador Yasama Meclisi, Bitcoin yasasını onayladı.
  • Bitcoin, El Salvador ulusal sınırları içinde yasal para birimi statütüsü kazandı.
  • Peki bu neleri değiştirecek?

El Salvador Yasama Meclisi, ülke Başkanı Nayib Bukele tarafından sunulan Bitcoin yasa tasarısını birkaç saat içinde onayladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yasa, 2 Saat İçinde Onaylandı

Başkan Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Bitcoin Yasasını El Salvador Kongresi’ne sunduğunu duyurdu. Söz konusu yasa, Bitcoin’e ülke sınırları içinde resmi para birimi statüsü veriyor.

Bukele’nın Twitter duyurusundan sadece 2 saat sonra ise Yasama Meclisi, Mali Komisyonun tasarı ile ilgili olumlu görüş verdiğini ve yasanın Meclis tarafından onaylandığını açıkladı.

Bu adımla birlikte El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Bundan sonra ise ülkedeki tüm kurumların, Bitcoin’i para birimi olarak kullandığı yeni bir dönem ve bu döneme uyum sağlama süreci başlayacak.

El Salvador’da Neler Değişecek?

El Salvador’da onaylanan yeni yasa ile birlikte Bitcoin, “yasal para birimi” olarak tanımlanıyor ve “kamu veya özel kişilerin gerçekleştirmek istediği herhangi bir işlemde sınırsız kullanımına” izin veriliyor. Yani ülke genelinde ücretsiz ve sınırsız kullanım nitelikleri ile birlikte Bitcoin, para birimi olarak ABD Doları ile eşit hale gelmiş oluyor.

Yeni yasa kapsamında, ayrıca, Bitcoin ve ABD Doları arasında anında alışverişi sağlamak için El Salvador Kalkınma Bankası tarafından özel bir trust oluşturulacağı belirtiliyor.

Buna ek olarak yeni yasa, fiyatların Bitcoin olarak ifade edilmesi gerektiğini ve bu kripto paranın, uzak bölgeler veya elektronik işlemler yapmak için gerekli araçlara erişimi olmayan kişiler hariç olmak üzere, ulusal topraklarda zorunlu olarak kabul edilmesi gerektiğini söylüyor.

İlgili Haber:  El Salvador'un Bitcoin Yasası Bugün Hayata Geçiyor! Etkileri Neler Olacak?

Son olarak, yeni yasa ile birlikte Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edildiği için, Bitcoin’deki finansal işlemlerin sermaye kazancı vergisinden muaf olacağı kaydediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar