El Salvador, Bitcoin Yasasını Onayladı: Peki, Şimdi Ne Olacak?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

El Salvador Yasama Meclisi, birkaç saat süren tartışmaların ardından Bitcoin’e resmi para birimi statüsü kazandıracak olan yasayı onayladı.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador Yasama Meclisi, Bitcoin yasasını onayladı.
  • Bitcoin, El Salvador ulusal sınırları içinde yasal para birimi statütüsü kazandı.
  • Peki bu neleri değiştirecek?

El Salvador Yasama Meclisi, ülke Başkanı Nayib Bukele tarafından sunulan Bitcoin yasa tasarısını birkaç saat içinde onayladı.

Yasa, 2 Saat İçinde Onaylandı

Başkan Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Bitcoin Yasasını El Salvador Kongresi’ne sunduğunu duyurdu. Söz konusu yasa, Bitcoin’e ülke sınırları içinde resmi para birimi statüsü veriyor.

Bukele’nın Twitter duyurusundan sadece 2 saat sonra ise Yasama Meclisi, Mali Komisyonun tasarı ile ilgili olumlu görüş verdiğini ve yasanın Meclis tarafından onaylandığını açıkladı.

Bu adımla birlikte El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Bundan sonra ise ülkedeki tüm kurumların, Bitcoin’i para birimi olarak kullandığı yeni bir dönem ve bu döneme uyum sağlama süreci başlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’da Neler Değişecek?

El Salvador’da onaylanan yeni yasa ile birlikte Bitcoin, “yasal para birimi” olarak tanımlanıyor ve “kamu veya özel kişilerin gerçekleştirmek istediği herhangi bir işlemde sınırsız kullanımına” izin veriliyor. Yani ülke genelinde ücretsiz ve sınırsız kullanım nitelikleri ile birlikte Bitcoin, para birimi olarak ABD Doları ile eşit hale gelmiş oluyor.

Yeni yasa kapsamında, ayrıca, Bitcoin ve ABD Doları arasında anında alışverişi sağlamak için El Salvador Kalkınma Bankası tarafından özel bir trust oluşturulacağı belirtiliyor.

Buna ek olarak yeni yasa, fiyatların Bitcoin olarak ifade edilmesi gerektiğini ve bu kripto paranın, uzak bölgeler veya elektronik işlemler yapmak için gerekli araçlara erişimi olmayan kişiler hariç olmak üzere, ulusal topraklarda zorunlu olarak kabul edilmesi gerektiğini söylüyor.

Son olarak, yeni yasa ile birlikte Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edildiği için, Bitcoin’deki finansal işlemlerin sermaye kazancı vergisinden muaf olacağı kaydediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend