El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesini, Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke yapmayı hedefliyor.

blank

Haberin Özeti

  • Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansına El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin videolu açıklamaları damga vurdu.
  • Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımak için bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.
  • Tasarı kabul edildiği takdirde El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansı esnasında El Salvador ile ilgili flaş bir haber gündeme geldi.

Konferansa El Salvador Başkanı Nayib Bukele Damga Vurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yayınladığı bir video ile Bitcoin’in resmi para birimi olarak tanınması için kongreye bir yasa tasarısı göndereceğini duyurdu. Duyuruya, Miami’deki kalabalığın uzun süreli alkışları eşlik etti.

Ancak söz konusu duyuru, Bitcoin fiyatı üzerinde ani bir etki yaratmadı. Bitcoin fiyatı, Elon Musk’ın Perşembe günü “kırık kalp” emojisi yayınlamasından bu yana %6’nın üzerinde geriledi.

Bukele’nin videosu ise Lightning Network üzerine kurulu bir kripto cüzdanı olan Strike’ın kurucusu Jack Mallers’ın yaptığı konuşma sırasında ekrana getirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Mallers, üç aydır El Salvador’da yaşadığını, oradaki nüfusun yaklaşık %70’inin bir banka hesabının olmadığını ve ülkenin GSYİH’sının %20’sinin göçmenlerin aile üyelerine gönderdiği havalelerden geldiğini belirtti. Mallers, bu kapsamda, Bukele’nin gündeme getireceği tasarıyı, El Salvador’da bir ofis açacak olan Strike ile oradaki yerel hükümet arasındaki ortaklığın bir sonraki adımı olarak nitelendirdi.

“Bitcoin İçin Tarihi Bir Gün”

Mallers, El Salvador Başkanı tarafından yapılan duyurunun “Bitcoin için dünya çapında etki yaratacak bir gelişme” olduğunu söyledi. Wyoming’deki Avanti Bank & Trust’tan Caitlin Long ise bunu “Bitcoin’de tarihi bir gün” olarak nitelendirdi. Long, ayrıca, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesiyle yabancı para birimleri ile aynı statüye sahip olacağını da belirtti. Long’a göre bu, Bitcoin’e meşruiyet sağlayacak en önemli adım olacak.

El Salvador, resmi para birimi olarak ABD Dolarını kullanıyor. Ancak son zamanlarda El Salvador ve ABD arasında yükselen bir gerginlik göze çarpıyor. ABD kaynakları bu gerginliğin temel sebebinin El Salvador’daki hukuk sisteminin bozulması olduğunu söylüyor. Mayıs ayında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), El Salvador’a sağladığı fonları yerel insan hakları örgütlerine yönlendireceğini açıkladı. Bu da iki ülke arasındaki gerginliği artıran son gelişme oldu.

Bukele’nin Bitcoin tasarısı Kongre’den sorunsuz bir şekilde geçerse El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend