27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesini, Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke yapmayı hedefliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansına El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin videolu açıklamaları damga vurdu.
  • Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımak için bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.
  • Tasarı kabul edildiği takdirde El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansı esnasında El Salvador ile ilgili flaş bir haber gündeme geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Konferansa El Salvador Başkanı Nayib Bukele Damga Vurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yayınladığı bir video ile Bitcoin’in resmi para birimi olarak tanınması için kongreye bir yasa tasarısı göndereceğini duyurdu. Duyuruya, Miami’deki kalabalığın uzun süreli alkışları eşlik etti.

Ancak söz konusu duyuru, Bitcoin fiyatı üzerinde ani bir etki yaratmadı. Bitcoin fiyatı, Elon Musk’ın Perşembe günü “kırık kalp” emojisi yayınlamasından bu yana %6’nın üzerinde geriledi.

Bukele’nin videosu ise Lightning Network üzerine kurulu bir kripto cüzdanı olan Strike’ın kurucusu Jack Mallers’ın yaptığı konuşma sırasında ekrana getirildi.

Mallers, üç aydır El Salvador’da yaşadığını, oradaki nüfusun yaklaşık %70’inin bir banka hesabının olmadığını ve ülkenin GSYİH’sının %20’sinin göçmenlerin aile üyelerine gönderdiği havalelerden geldiğini belirtti. Mallers, bu kapsamda, Bukele’nin gündeme getireceği tasarıyı, El Salvador’da bir ofis açacak olan Strike ile oradaki yerel hükümet arasındaki ortaklığın bir sonraki adımı olarak nitelendirdi.

“Bitcoin İçin Tarihi Bir Gün”

Mallers, El Salvador Başkanı tarafından yapılan duyurunun “Bitcoin için dünya çapında etki yaratacak bir gelişme” olduğunu söyledi. Wyoming’deki Avanti Bank & Trust’tan Caitlin Long ise bunu “Bitcoin’de tarihi bir gün” olarak nitelendirdi. Long, ayrıca, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesiyle yabancı para birimleri ile aynı statüye sahip olacağını da belirtti. Long’a göre bu, Bitcoin’e meşruiyet sağlayacak en önemli adım olacak.

İlgili Haber:  El Salvador’da Bitcoin Kullananların Sayısı 3 Milyona Ulaştı

El Salvador, resmi para birimi olarak ABD Dolarını kullanıyor. Ancak son zamanlarda El Salvador ve ABD arasında yükselen bir gerginlik göze çarpıyor. ABD kaynakları bu gerginliğin temel sebebinin El Salvador’daki hukuk sisteminin bozulması olduğunu söylüyor. Mayıs ayında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), El Salvador’a sağladığı fonları yerel insan hakları örgütlerine yönlendireceğini açıkladı. Bu da iki ülke arasındaki gerginliği artıran son gelişme oldu.

Bukele’nin Bitcoin tasarısı Kongre’den sorunsuz bir şekilde geçerse El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar