30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

El Salvador, Bitcoin’in Yanında Bir de Ulusal Stablecoin Başlatmayı Planlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Araştırmacı haber kaynağı El Faro, El Salvador hükümetinin Bitcoin’in yanı sıra bir de stablecoin başlatmayı planladığını bildirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, Haziran ayında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıkladı.
  • Ülkedeki bir gazete ise son olarak hükümetin bir de ulusal bir stablecoin çıkarmayı planladığını iddia etti.
  • Hükümet içindeki bazı kaynaklar ise stablecoin planlarını yalanladı.

Araştırmacı haber kaynağı El Faro’nun Cuma günü bildirdiği habere göre, El Salvador hükümeti, ABD Dolarına entegre bir stablecoin çıkarmayı planlıyor. Stablecoin, merkez bankası tarafından çıkarılacak, ABD Dolarının değerine sabitlenecek ve gerçek ABD Doları rezervleriyle desteklenecek.

Binance indirim kodu

Stablecoin’e “Colón-Dollar” Adı Verilecek

Söz konusu stablecoin’e, 2001 yılında ABD Doları ile değiştirilen ülkenin eski ulusal para birimine atıfta bulunacak şekilde “Colón-Dollar” adı verilmesi planlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Öte yandan El Faro, bir hükümet sözcüsünün stablecoin planlarının rafa kaldırıldığını söylediğini de bildirdi. Ancak aynı haberde “müzakerelere aşina bir kaynaktan” alıntı yapılarak “planların hâlâ devam ettiği” de bildirildi.

El Salvador’un Bitcoin Benimsemesi ile İlgili Sorunlar

El Faro tarafından atıfta bulunulan bazı kapsamlı devlet toplantıları, Başkan Bukele’nin Haziran ayında Bitcoin’in resmi para birimi olacağını açıklamasından sonra gerçekleşti. El Faro’nun bildirdiğine göre bu toplantılara, üst düzey hükümet yetkilileri, özel müteahhitler ve yabancı danışmanlar katıldı.

El Faro’ya göre, Bukele’nin kardeşi Ibrajim, “Bitcoin’in resmi para birimi olması için daha uygun bir hükümet altyapısına ihtiyacımız var.” dedi.

Buna ek olarak, JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası gibi uluslararası ölçekteki kurumlar, El Salvador’un Bitcoin kararına yönelik endişelerini dile getirdiler.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar