10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

El Salvador Dip Fiyattan 150 Adet Bitcoin Satın Aldığını Açıkladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC)’in El Salvador’un resmi para birimi haline geldiği gün yaşanan kripto para çöküşü nedeniyle bu olay biraz gölgede kalmıştı. El Salvador başkanı Nayib Bukele ise ülkesinin BTC hamlesinin arkasında durdu.

Binance indirim kodu

El Salvador, Hazinesine 150 Bitcoin Ekledi!

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak açıkladığı gün olan Salı günü, halihazırda volatil davranan kripto para %17 değer kaybetti. Buna rağmen bu gelişme, attığı Tweet’inde de belirttiği üzere, Bukele’nin dip fiyattan 150 adet daha Bitcoin almasına engel olmadı. Bukele attığı Tweet’inde şöyle dedi: “150 yeni coin eklendi #BitcoinGünü.

Binance indirim kodu

Bukele bunun ardından ülkenin kripto para hedefleri konusunda eleştirilerde bulunan IMF’ye de BTC fiyatının dip yapması konusunda teşekkür etti. Analizciler, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesi hamlesinin ülkenin IMF ile gerçekleştirdiği kritik finansal yardım görüşmelerini tehlikeye atmasından korkuyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bukele ayrıca ülkenin “basılı para” değerinden 1 milyon dolar tasarruf ettiğini söyledi. El Salvador’un kasasında şu anda vatandaşların dolar ile Bitcoin arasında rahat bir şekilde dönüşüm yapabilmesi için kullanılan 150 milyon dolarlık bir fon ve bunun yanında 550 adet Bitcoin’i bulunuyor.

Buna rağmen Bukele’nin adeta bir zafer kazanmış edasıyla yaptığı bu konuşma, yaşanan olaylar nedeniyle gölgede kaldı. Ülkenin yeni dijital cüzdanı Chibo’da yaşanan hizmet kesintileri, Bukele’nin cüzdanı piyasadan geçici bir süre çekmek zorunda kalmasına neden oldu. Cüzdanın server kapasiteleri iyileştirilecek. Wall Street Journal tarafından bildirilen bilgilere göre, kullanıcılar ayrıca kayıt sırasında sorunlar yaşadı ve ayrıca hesaplarındaki bakiye konusunda da bazı dalgalanmalar görüldü.

Sorunlar yaşanmasına rağmen El Salvador’daki büyük şirketler de Bitcoin hamlesine uyum sağlıyor gibi görünüor. Ülkedeki McDonald’s şubelerinin BTC ile ödemeleri kabul ettiğine dair haberler bulunuyor. Bukele tarafından retweet’lenen bir yazıda, Bitcoin ile satın alınmış bir McDonald’s menüsü görünüyor. Menüyü satın alan kişi Tweet’inde şöyle demiş: “El Salvador’daki bir McDonald’s’a girdim ve kahvaltı için ödememi BTC ile yapıp yapamayacağımı kontrol ettim. Şu anda geleneksel kahvaltımın tadını çıkarıyorum!”

İlgili Haber:  JPMorgan'a Göre El Salvador'un BTC Hamlesi Bitcoin Ağı İçin Tehlikeli Olabilir

Ülkedeki söz konusu BTC yasası halkın birçoğu tarafından onaylanmamıştı. Düşük gelirli bir ülke olan El Salvador’da halkın büyük bir çoğunluğunun internete erişimi bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar