26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

El Salvador, Dış Yatırımcıları Bitcoin Vergisinden Muaf Tutacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

El Salvador, Bitcoin’i geçen hafta resmi para birimi olarak benimsedi. Bu kararı ile El Salvador, tarihte herhangi bir kripto parayı resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, Bitcoin’i geçen hafta resmi para birimi olarak benimsedi.
  • Ülke, ayrıca, dış yatırımcıları Bitcoin kazançları üzerinden vergi ödemekten muaf tutacak.

Agence France-Presse’ye (AFP) göre El Salvador, dış yatırımcıları Bitcoin kazançları üzerinden vergi ödemekten muaf tutacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dış Yatırımcı Bitcoin Vergisi Ödemeyecek

Başkan Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, AFP’ye verdiği demeçte, “Bir kişinin Bitcoin’de varlıkları varsa ve yüksek kârlar elde ederse, bunun bir vergisi olmayacak. Bu açıkça yabancı yatırımı teşvik etmek için yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Argueta, “Ne sermaye artırımı ne de gelir üzerinden ödenecek herhangi bir vergi olmayacak.” diye ekledi.

El Salvador’un Bitcoin Macerası

El Salvador, aylarca süren beklemenin ardından geçen hafta Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti.

Ancak Bukele hükümeti bu süreçte ağır bir şekilde eleştirildi.

Bu yazın başlarında, Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yapma planı için ilettiği yardım talebini reddetti. Dünya Bankası, Bitcoin’in çevresel etkilerinin olumsuz olduğunu ve bir şeffaflık sıkıntısı yaşadığını dile getirdi..

Benzer şekilde, IMF de, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin bir dizi “makroekonomik, finansal ve yasal sorunu” beraberinde getireceğini söyledi. El Salvador, Bitcoin’i resmen tanımadan bir hafta önce IMF, “Bitcoin gibi özel olarak çıkarılan kripto varlıkları önemli risklerle birlikte geliyor. Bunları ulusal bir para birimine eşdeğer kılmak, tavsiye edilmeyen bir politikadır.” diye tweet attı.

Birçok El Salvadorlu da Bukele’nin Bitcoin projesine karşı çıktı; hatta ülke çapında protesto gösterileri düzenledi. El Salvador polisi, söz konusu protestolarda aktif görev alan bir kişiyi bu süreçte tutukladı.

İlgili Haber:  El Salvador: Bitcoin, Doların Yerini Almayacak

El Salvador’un Bitcoin macerası olumlu mu yoksa olumsuz mu devam edecek, birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar