27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

El Salvador Hükümetinin Bitcoin Ticareti ile İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

El Salvador’da Başkan Nayib Bukele hükümetinin Bitcoin alım satımları ile ilgili soruşturma başlatıldı. Süreç, El Salvador Sayıştayı tarafından yürütülecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador hükümeti, Bitcoin alım satımları ve kripto para ATM’leri hakkında bir soruşturma ile karşı karşıya.
  • Soruşturma, ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseme sürecinin hemen ardından geliyor.

Reuters’ın haberine göre El Salvador Sayıştayı, hükümetin Bitcoin alım satım süreci ve kripto para ATM’leri hakkında bir soruşturma başlattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Çıkmazı

Ülkenin kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay, 10 Eylül’de El Salvador’daki “Cristosal” adlı bir insan hakları ve şeffaflık grubundan şikayet aldığını açıkladı.

Sayıştay’dan yapılan açıklamada, “Şikayetin kabul edilmesinden sonra, yasal inceleme raporunun hazırlanmasına ve bu raporun Genel Denetim Koordinatörlüğüne iletilmesine geçilecek.” ifadeleri kullanıldı.

Cristosal, hükümetin Bitcoin satın alım süreçlerinin denetlenmesini ve ülkedeki kripto para ATM yapımının nasıl finanse edildiğinin araştırılmasını talep etti.

Bu, Başkan Bukele ve çeşitli insan hakları grupları arasındaki ilk çatışma değil.

El Salvador’da Bitcoin: Özgürlük mü, Zorlama mı?

Başkan Bukele, El Salvador’un Bitcoin planlarını ilk olarak Haziran ayında Miami’de gerçekleşen Bitcoin Konferansı sırasında duyurdu. 7 Eylül’de de Bitcoin resmi para birimi olarak kabul edildi. Bu iki tarih arasında ise El Salvador’da yoğun tartışmalar ortaya çıktı.

Ülkenin Bitcoin mevzuatı, işletmelere teklif edildiği takdirde Bitcoin’i kabul etmeleri yönünde zorlayıcı bir madde içeriyor. Pek çok kişi tarafından da zorlayıcı bir yasa olarak görülen Bitcoin Yasası, 7 Eylül’e kadar El Salvador sokaklarında çeşitli protestolara yol açtı.

Dahası, muhalif gruplar, hükümetin eleştirileri sindirmek için çeşitli yöntemlere başvurduğunu iddia etti. Protesto gösterilerine katılan bir grup tarafından yapılan açıklamada, “Hükümet hem büyük işletmeleri hem de küçük işletmeleri sindirmeye çalıştı. C-seviye yöneticiler Bitcoin yasası hakkında olumsuz şeyler söylediği için, işletmelerinin çalışma düzenlemelerine uyduklarından emin olmak adına hükümet görevlileri gönderildi.” ifadeleri kullanıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar