18 Ağustos 2022, Perşembe
27.5 C
İstanbul

El Salvador Vatandaşlarına Ücretsiz Bitcoin Dağıtmaya Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Coindesk’in yerel haber kanallarından edindiği bilgiye göre El Salvador, ülkenin resmi kripto para uygulaması olan Chivo’yu indiren vatandaşlarına ücretsiz bir şekilde 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtacak.

Binance indirim kodu

Bu girişim ülkede 7 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek “Bitcoin yasası” dolayısıyla başlatıldı. Orta Amerika ülkesi El Salvador Bitcoin’i ABD dolarıyla birlikte resmi para birimi olarak tanıyarak bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bukele Bitcoin ile Gelecek Yenilikleri Anlattı

Perşembe günü yaptığı bir saatlik konuşmasında El Salvador başkanı Nayib Bukele, bu yasanın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte ülkede nelerin değişeceğine dair bilgilendirmeler yaptı. Bukele Bitcoin ile yapılan ödemelerin anında dolara çevrilebileceğini söyledi: “Bitcoin kullanımı isteğe bağlı olacak, eğer istemiyorsa hiçkimse Bitcoin ile ödeme almayacak. Bitcoin ile ödeme alan kişiler de kendi tercihlerine bağlı olarak bu Bitcoin’i otomatik olarak dolara çevirmeyi seçebilecek.”

39 yaşındaki başkan ayrıca çalışanların ve emeklilerin maaşlarının da ABD doları ile ödenmeye devam edeceğini söyledi ancak bu durumunda sadece devlet çalışanları için olduğunu mu yoksa özel sektör çalışanlarını da kapsayıp kapsamadığın belirtmedi.

Bitcoin yasasının Haziran ayında büyük bir üstünlük ile (84 oydan 62’siyle) onaylanmasının ardından yasaya karşı bazı tepkiler de oluştu.

IMF El Salvador’un Bu Adımını Eleştirmişti

El Salvador’un tarihi adımıyla ilgili endişelerini dile getiren IMF, bu adımın makroekonomik, finansal ve hukuki problemler oluşturacağını ve dikkatle analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Buna rağmen El Salvador başkanı Nayib Bukele, piyasa değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’in arkasında durmaya devam ediyor: “Bitcoin yasasını oluşturmamızdaki temel amaçlardan biri de yurtdışında ya da yurtiçinde para aktarımı yapan insanlara yardım etmekti.”

İlgili Haber:  Yeni Bir Ankete Göre El Salvadorlular, Bitcoin Kullanmak İstemiyor

El Salvador halkı için, yurt dışında çalışan işçilerin ülkesine gönderdiği para miktarı büyük önem taşıyor.

Dünya Bankası verilerine göre ülkeye gönderilen bu tür paralar ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının %20’sini oluşturuyor. Bu oranla birlikte El Salvador bu alanda dünyada lider konumunda bulunuyor.

Bukele, Bitcoin (BTC)’in ülkenin ulusal para birimi olarak kabul edilmesinde ayrıca halkın çoğunun geleneksel finans hizmetlerine ulaşamamasının ve bu durumun ekonomiye katılım ve ekonomik büyüme alanında zorluklara neden olmasının rol oynadığını söylemişlerdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar