1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

El Salvador, Volkanlardan Çıkan Enerji ile Bitcoin Madenciliği Fikrini Hayata Geçirmeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador Bitcoin ile şekillendirdiği geleceğine hazırlanmaya devam ediyor. Nayib Bukele’nin bahsettiği, volkan enerjisiyle çalışan Bitcoin madenleri yakında hayata geçecek.

Binance indirim kodu

Bitcoin, madencilik dünyasında enerjinin direkt olarak parasal bir araca dönüştürülmesi işlemini tanımlıyor denebilir. Hidroelektrik, nükleer, kömür ya da rüzgar enerjisi olması fark etmez, dünya genelinde tüm kripto para madencileri ucuz elektriğin peşinden koşuyor. Elektrik maliyetinin kilowatt/saat (KWh) başına 0.2 dolardan daha yüksek olduğu durumlarda Bitcoin madenciliği karlı olmaktan çıkıyor. Bu yüzden Almanya gibi Avrupa ülkelerinde Bitcoin madenciliği yapmak çok uzun bir süre önce zarar etmeye başlamıştı. Almanya’daki ortalama kilowatt/saat başına 0.31 euro’luk ücret madencilere aşırı pahalı geliyor.

Binance indirim kodu

Şimdi ise Bitcoin madenciliği daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen yeni bir enerji kaynağına kavuşmaya hazırlanıyor. Bahsedilen olay aslında bir çeşit jeotermal enerjiyi tanımlıyor. Küçük bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador başkanı Nayib Bukele yaptığı açıklamasında, ülkesindeki volkan enerjisini Bitcoin madenciliği yapmak için kullanacağını açıklamış ve kripto para hayranları da bunun üzerine büyük sevinç yaşamıştı. Bukele 9 Haziran’da Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, ülkesindeki elektrik şirketine, planlarına uygun bir şekilde bir taslak hazırlaması konusunda talimat verdiğini söylemişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bukele sözünü tutmuşa benziyor. Bu Tweet’inden iki gün sonra Bukele dronuyla çektiği videosunda gelecekte santralin inşa edileceği bölgeyi takipçilerine izletti. El Salvador başkanının iddiasına göre söz konusu bölgede kısa bir süre sonra “%100 temiz ve ucuz elektrik” kullanan bir Bitcoin madeni inşa edilecek.

Bitcoin ve El Salvador İçin İyi Bir Gün

Birçok uzmana göre El Salvador’un bu adımı oldukça dikkat çekti. Ülkenin kripto para dostu bir yapıya bürünmesi için yapılanların bu kadar hızlı işlemesi ise eleştirmenleri şaşırttı.

İlgili Haber:  Galaxy Digital: Büyük Bankalar Bitcoin'den Daha Fazla Enerji Harcıyor

El Salvador’un bu adımı ayrıca Bitcoin madenciliği konusunda yenilenebilir enerji kaynaklarının her daim daha da çok trend haline geldiğini gösteriyor. Ülke kirli kömür enerjisinden sağlanan elektrik yerine doğal ve temiz bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi kullanmayı tercih etti. Ülkede bulunan çok sayıda volkan sayesinde ülkenin kendi kaynakları kullanılmış olacak ve ekonomik olarak da El Salvador rahatlayabilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar