1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

El Salvador’da Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etme Süreci Durdurulacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

JP Morgan, El Salvador’un Bitcoin’i ikinci ulusal para birimi yapma planlarına şüpheyle yaklaşıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • JP Morgan analistleri, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yapma planlarından şüphe duyuyor.
  • El Salvador’un zaten bir para birimi var: ABD Doları.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırma raporunda, JP Morgan analistleri, El Salvador’un Bitcoin’i ikinci resmi para birimi yapma planlarıyla ilgili bazı olası sorunları sıraladı.

Binance indirim kodu

JP Morgan, El Salvador’un Bitcoin Kararına İlişkin Endişelerini Açıkladı

Görünen o ki, ana zorluk ilk resmi para birimi olan Dolar ve Bitcoin arasındaki ilişki olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

JP Morgan, yerel yönetim altyapıyı güçlendirmedikçe, Bitcoin’in muhtemelen havale göndermenin bir yolu olarak Dolar karşısında iyi bir değer kazanamayacağını söylüyor. Banka, Johns Hopkins Üniversitesi’nin yakın tarihli bir araştırmasına atıfta bulunarak, Bitcoin’de havale aktarmanın maliyetinin, ABD Doları cinsinden benzer işlemler yapmanın “neredeyse iki katı” olduğunu öne sürüyor.

Bu, küçük bir endişe değil. El Salvador, çoğunlukla ABD Doları cinsinden yapılan havalelere bağımlı bir ülkedir. Dünya Bankasının 2020 verilerine göre, ABD Doları havaleleri, El Salvador GSYİH’sının yaklaşık %24’ünü oluşturdu.

Ancak araştırmacılar, iki paralı bir sistemdeki Dolarizasyonun ülkeyi fiyat dalgalanmalarına karşı daha hassas hale getirdiğini belirtiyor. Ve Bitcoin’in zaten son derece dalgalı ve değişken bir pazar olması da bu ihtimali artırıyor.

ABD Doları ve Bitcoin

JP Morgan, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme planında, blok zincirinin yeni “zincir içi” ödeme faaliyeti akışını idare edememesi ve Bitcoin ağındaki her işlem için alınan yüksek ücretler de dahil olmak üzere diğer bazı olası aksaklıklara da dikkat çekti. Bitcoin’in fiyatı ve genel işlem hacmi arttıkça, blok zinciri kullanmanın maliyeti de artıyor.

İlgili Haber:  El Salvador, Dış Yatırımcıları Bitcoin Vergisinden Muaf Tutacak

Başkan Nayib Bukele, El Salvadorlu tüccarların ABD Dolarının yanı sıra Bitcoin’i de ödeme aracı olarak kabul etmeleri gerekeceğini söyledi. Ancak JP Morgan, Bitcoin’in “başarısız” bir ödeme aracı olduğunu düşünüyor. JP Morgan ayrıca Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), El Salvador’un Bitcoin planları ile ilgili son şüpheci yaklaşımına da işaret ediyor.

El Salvador, Haziran ayında “Bitcoin Yasasını” çıkardı. Strike adlı bir Amerikan kripto cüzdan şirketi, mevzuatın onaylanmasında önemli bir rol oynadı. Şirketin CEO’su Jack Mallers, son birkaç aydır ülkenin Bitcoin planları için kapsamlı bir PR çalışması yürütüyor. En önemlisi de Strike aslında Washington dışında hiçbir eyalette para aktarıcısı olarak lisanslı değil. Avukatlar, ABD’den El Salvador’a Strike aracılığıyla Bitcoin göndermenin yasal sorunlar yaratabileceğini söylüyor.

Son olarak Bitcoin’in, Eylül ayı başlarında ülkenin ikinci resmi para birimi olarak onaylanması bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar