El Salvador’daki Muhalefet Partisi, Bitcoin Yasasına Karşı Dava Açtı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi başkan yardımcısı, Bukele’nin Bitcoin yasasına karşı vatandaşlar ile güçlerini birleştirdiklerini açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador’un muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı, hükümetin Bitcoin Yasasına karşı dava açtıklarını açıkladı.
  • Dava, yasanın anayasaya aykırı olduğuna inanan vatandaşlar tarafından da destekleniyor.

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMNL) genel başkan yardımcısı Jamie Guevara, El Salvador’un Bitcoin yasasına karşı dava açtıklarını belirtti.

blank

Bitcoin Yasası, El Salvador’u İkiye Böldü

Guevara, ülkenin başkanı Nayib Bukele tarafından ilan edilen ve mecliste de kabul edilen Bitcoin Yasasının anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. Parti, pek çok vatandaşın da kendileriyle aynı görüşte olduğunu dile getiriyor.

Oscar Artero isimli bir El Salvador vatandaşı, “Bitcoin Yasası dayanağı olmayan bir kararname olduğu için, böyle bir yasanın bu ülkeye vereceği zararı dikkate alarak anayasaya aykırılık davası açıyorum.” dedi.

Bitcoin Yasasının savunucuları elbette bu grupla aynı fikirde değil. Ödeme uygulaması Strike CEO’su Jack Mallers, Bitcoin Yasasının yeni bir finansal kapsayıcılık ve insan özgürlüğü çağını başlatacağına inanıyor.

Artero ise buna karşı, “Bitcoin Yasası, insanların ceplerini yağmalamak ve ticarete zorlamak için bir araç olarak görülüyor.” ifadelerini kullanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Mundo gazetesine göre Bukele’nin Bitcoin Yasasına karşı olanlar sadece Guevara ve destekçileri. Salvador Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bir ankette de El Salvador vatandaşlarının %80’inin Bitcoin yasasına karşı durduğu ve BTC ile ödeme yapmayı kabul etmeyeceği belirtiliyor.

El Salvador’daki Yolsuzluk Sorunları

El Salvador vatandaşlarının Bitcoin Yasasına karşı durmasının bir diğer önemli sebebinin de ülke tarihindeki sorunlu yolsuzluk uygulamaları olduğu dile getiriliyor.

The Economist tarafından paylaşılan verilere göre, El Salvador’un hibrit rejimi, 2020 genelinde en çok “otoriterleşen” Güney Amerika rejimi olarak değerlendiriliyor.

Buna ek olarak; Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algıları Endeksi, El Salvador’un yolsuzlukla mücadelesinin geçen yıl %36 seviyesine düştüğünü belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nin, Bukele’nin beş farklı yardımcısını “rüşvet aldıkları yönünde suçlaması” da bu rakamlara inandırıcılık katıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend