5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

El Salvador’daki Muhalefet Partisi, Bitcoin Yasasına Karşı Dava Açtı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi başkan yardımcısı, Bukele’nin Bitcoin yasasına karşı vatandaşlar ile güçlerini birleştirdiklerini açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador’un muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı, hükümetin Bitcoin Yasasına karşı dava açtıklarını açıkladı.
  • Dava, yasanın anayasaya aykırı olduğuna inanan vatandaşlar tarafından da destekleniyor.

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMNL) genel başkan yardımcısı Jamie Guevara, El Salvador’un Bitcoin yasasına karşı dava açtıklarını belirtti.

Binance indirim kodu

Bitcoin Yasası, El Salvador’u İkiye Böldü

Guevara, ülkenin başkanı Nayib Bukele tarafından ilan edilen ve mecliste de kabul edilen Bitcoin Yasasının anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. Parti, pek çok vatandaşın da kendileriyle aynı görüşte olduğunu dile getiriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Oscar Artero isimli bir El Salvador vatandaşı, “Bitcoin Yasası dayanağı olmayan bir kararname olduğu için, böyle bir yasanın bu ülkeye vereceği zararı dikkate alarak anayasaya aykırılık davası açıyorum.” dedi.

Bitcoin Yasasının savunucuları elbette bu grupla aynı fikirde değil. Ödeme uygulaması Strike CEO’su Jack Mallers, Bitcoin Yasasının yeni bir finansal kapsayıcılık ve insan özgürlüğü çağını başlatacağına inanıyor.

Artero ise buna karşı, “Bitcoin Yasası, insanların ceplerini yağmalamak ve ticarete zorlamak için bir araç olarak görülüyor.” ifadelerini kullanıyor.

El Mundo gazetesine göre Bukele’nin Bitcoin Yasasına karşı olanlar sadece Guevara ve destekçileri. Salvador Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bir ankette de El Salvador vatandaşlarının %80’inin Bitcoin yasasına karşı durduğu ve BTC ile ödeme yapmayı kabul etmeyeceği belirtiliyor.

El Salvador’daki Yolsuzluk Sorunları

El Salvador vatandaşlarının Bitcoin Yasasına karşı durmasının bir diğer önemli sebebinin de ülke tarihindeki sorunlu yolsuzluk uygulamaları olduğu dile getiriliyor.

The Economist tarafından paylaşılan verilere göre, El Salvador’un hibrit rejimi, 2020 genelinde en çok “otoriterleşen” Güney Amerika rejimi olarak değerlendiriliyor.

İlgili Haber:  El Salvador'un Bitcoin Hamlesi Meyvelerini Vermeye Başladı! Kullanıcı Sayısı 2.1 Milyona Ulaştı

Buna ek olarak; Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algıları Endeksi, El Salvador’un yolsuzlukla mücadelesinin geçen yıl %36 seviyesine düştüğünü belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nin, Bukele’nin beş farklı yardımcısını “rüşvet aldıkları yönünde suçlaması” da bu rakamlara inandırıcılık katıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar