El Salvador’dan Sonra Şimdi de Paraguay’dan Yeni Bir Bitcoin Hamlesi Gelebilir – İşin İçinde PayPal da Var

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin konusuyla ilgili Paraguay’dan da yeni haberler var. Üstelik PayPal da bu adımda rol oynayabilir.

blank

Paraguay’da da kripto para rüzgarı esmeye başladı. Güney Amerika ülkesi muhtemelen bir Bitcoin projesi başlatacak. Detaylar henüz netlik kazanmadı. Şimdiye kadar bilinen tek detay ödeme devi PayPal’ın da işin içinde olabileceği gibi gözüküyor.

blank

Ülkenin Bitcoin planlarına ilişkin bilgiler, milletvekillerinden Carlos Antonio Rejala Helman’ın bir tweet’ine dayanıyor: “Uzun zamandır söylediğim gibi, ülkemiz genç kuşağın omuzları üzerinde yükselecek. Gelmesi gereken an geldi. Bu hafta Paraguay’ı Dünya’nın gözünde yenileyecek önemli bir projeye başlıyoruz.

Rejala Helman muhtemelen kripto para dünyasındaki espri terimlerine iyice çalışmış. Attığı Tweet’inde kendisinin gözlerinden lazer fırlatan bir görüntü paylaşıldı. Ayrıca Bitcoin fanlarının çokça kullandığı slogan olan “Ay’a doğru” da tweet’te yer aldı. Hashtag olarak ise Helman, Bitcoin ve PayPal’ı etiketledi. Paraguay’ın aklında ne olduğu ise henüz tam olarak netlik kazanmadı.

bitcoin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’un Ardından Şimdi de Paraguay’dan Bitcoin Adımı mı Geliyor?

Rejala Helman’ın bu duyurusunun zamanlaması aslında Paraguay’ın Bitcoin projesi hakkında ufaktan da olsa ipuçları veriyor. İki gün önce El Salvador’un genç başkanı Nayb Bukele, Bitcoin’in ülkede resmi olarak bir ödeme yöntemi olarak kullanılacağını duyurmuştu.

Vatandaşlarının %70’inin bir banka hesabına sahip olmadığı El Salvador gibi ülkelerde bu tür bir hamlenin gelmesi kesinlikle gerekli gibi görünüyor. Bu yüzden Bukele, aldıkları bu kararların gerekçesi olarak finans sistemlerinin daha fazla kişiye ulaştırılmasını da göstermişti. Otoritesini giderek arttıran El Salvador başkanı, ABD tarafından gelebilecek yaptırımlara karşı hazırlıklı olmak istiyor. Ülkede kullanılan para birimi ABD doları olduğu için, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi ülkede doların tahtını sarsabilir.

Helman, El Salvador Başkanı Bukele’nin Hayranlarından Biri

Paraguaylı Rejala Helman ise, basında çıkan raporlara göre El Salvador başkanının büyük hayranlarından biri. Hatta Helman kendisini Paraguay’ın Bukele’si olarak adlandırıyor. Ayrıca Helman’ın Twitter profilinde, El Salvador başkanına gönderdiği bir teşekkür notu Nisan ayının ortalarından bu yana duruyor. Bu yüzden en azından şimdilik, Paraguay’ın da Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanabileceği ihtimali olduğunu söylemek mümkün olabilir. Ülkenin mevcut finans sistemi şu anda büyük oranda ABD dolarını bağımlı olarak işliyor.

Ayrıca söylemek gerekir ki, Paraguay’ın Bitcoin projesi büyük bir şirket tarafından destek görebilir. El Salvador pek de bilinmeyen bir Bitcoin ödeme hizmeti olan Strike ile işbirliğine gidereken Paraguay’ın tercihi PayPal olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend