10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

El Salvadorlular, Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor: Bitcoin, Resmi Para Birimi Olacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

El Salvador yakında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edecek; ancak vatandaşlar, bu hafta sokaklara çıkarken görünüşe göre herkes Başkan’ın coşkusunu paylaşmıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvadorlular, ülkenin 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek olan Bitcoin yasasını protesto etmek için sokaklara döküldü.
  • CEC araştırması, tüccarların %61’inin (neredeyse üçte ikisinin) Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceklerini söylediğini ortaya koydu.

El Salvadorlular, ülkenin 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek olan Bitcoin yasasını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçen Cuma günü San Salvador’da düzenlenen bir protesto sırasında, “Para Aklamaya Hayır!” sloganları atıldı.

Quantum Economics’teki Bitcoin analisti Jason Deane, “El Salvador’un yapmaya çalıştığı şey emsalsiz ve tüm dünyanın gözü, bu nedenle ülkenin üzerinde.” dedi.

Deane, bu protestoların “sürecin kaçınılmaz bir parçası” olduğunu ve “bunun normalleşmesi ve gerçek faydaların görülmesi için zaman gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Ancak El Salvador’daki herkes o kadar iyimser değil.

El Salvador’daki Bitcoin Muhalefeti

Bu, Salvadorluların, Bitcoin yasasına ilk kez karşı çıkması değil.

Haziran ayında, El Salvador’un muhalefet partisi Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin genel başkan yardımcısı Jamie Guevara, Başkan Bukele’nin Bitcoin Yasasına karşı dava açtı.

Guevara, yasanın anayasaya aykırı olduğunu savunan bir grup Salvadorlu ile birlikte hareket etti.

Dava kapsamında, Bitcoin yasasının “insanların ceplerini yağmalamak” ve “ticarete zorlamak” için tasarlandığı belirtildi.

Bir ay sonra yapılan bir anket ise El Salvadorluların dörtte üçünden fazlasının Başkan Bukele’nin Bitcoin projesini desteklemediğini gösterdi.

San Salvador’daki Francisco Gavidia Üniversitesi’ndeki Vatandaş Araştırmaları Merkezi (CEC) tarafından yapılan anket, El Salvadorluların %77’sinin Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemenin “çok akıllıca olmadığına” inandığını ortaya koydu.

İlgili Haber:  Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: El Salvador'un Bitcoin Yaklaşımı Kripto Paranın “İdeallerine Aykırı”

Finansal Özgürlük ve Bitcoin

Son zamanlarda yaptığı açıklamalarda Başkan Bukele, Bitcoin kabulünün “zorunlu olmayacağının” altını çizdi. Ancak Başkanın bu cümlesi, Bitcoin yasası ile belli ölçüde çelişiyor.

Çünkü Bitcoin Yasası’nın 7. Maddesi, “Her ekonomik işletme, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir.” diyor.

Aynı CEC araştırması, tüccarların %61’inin (neredeyse üçte ikisinin) Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceklerini söylediğini de ortaya koydu.

Bu verilere dayanarak, Salvadorluların protestoları hiç de sürpriz değil…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar