2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

El Salvadorlular, Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararı, ülkedeki vatandaşlar tarafından şimdiye kadar pek hoş karşılanmadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin Yasası, BTC’yi El Salvador’da resmi para birimi haline getirecek.
  • Ancak bu fikrin ülkede çok destekçisi yok.

El Salvador’da Covid-19 önlemleri kapsamında üç aylık bir süre boyunca protesto ve gösteriler yasak olmasına rağmen; Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilme kararını beğenmeyen sol sendikalar, öğrenci dernekleri ve pek çok Salvadorlu protesto için sokağa çıktı. Vatandaşlar, söz konusu yasayı eleştirmek için Yasama Meclisi önünde toplandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Bitcoin Yasası” Nedir?

“Direniş Bloğu ve Halk İsyanı” adındaki bir grup tarafından organize edilen topluluk, BTC’yi resmi para birimi haline getiren ve işletmeleri BTC kabul etmeye zorlayan “Bitcoin Yasası”nın iptali için pankartlar ve sloganlar kullandı.

Ancak ülkede yapılan anketler, El Salvadorluların %77’si gibi büyük bir kısmının Bitcoin Yasasını eleştirdiğini ortaya koyuyor.

Aktivist Idalia Zuñiga konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, yasal güvensizlik yaratan, kullanıcıları dolandırmak için kullanılabilecek ve aynı zamanda para aklamayı kolaylaştıracak bir yasadır.” dedi.

Protestocuların endişeleri bu anlamda yeni bir şey değil. Küresel ölçekte önde gelen finans kurumları da Bitcoin ve diğer kripto paraları içeren dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetlerine bir süredir işaret ediyor.

Bitcoin Yasası Eylül Ayında Yürürlüğe Girecek

Öte yandan protestocuların eleştirdiği bir diğer nokta ise; yasanın tamamen El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin otoritesi altında çıkmış olması. Bir yasa tasarısının normalde yorucu bir çalışma, istişare ve uygulama sürecinden geçmesi gerekir; ancak El Salvador’daki Bitcoin Yasası, Bukele’nin resmi olarak Kongre’ye sunduğu andan itibaren altı saatten daha kısa bir süre içinde onaylandı.

İlgili Haber:  Dünya Çapında Bitcoin ATM Sayısı 10.000'e Ulaştı!

Halihazırda onaylanmış olmasına rağmen Bitcoin Yasasının yürürlüğe girmesi için 90 günlük bir süre öngörülüyor; bu da El Salvadorluların Eylül ayından itibaren Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edeceği anlamına geliyor.

Çoğu El Salvadorlu buna hazır değil. Yakın zaman önce yapılan bir anket, ülke nüfusunun yaklaşık %77’sinin Bukele’nin Bitcoin Yasasını reddettiğini ortaya koydu. Buna ek olarak, bir zamanlar Bukele’yi üyesi sayan muhalefet partisi, Bitcoin Yasası’nın uygulanmasını engellemek için dava açtı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar