8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

El Salvadorlular, Maaşlarını Bitcoin Olarak Alabilecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvadorluların kripto paraya erişmesinin temel aracısı olan Strike cüzdanı, “Bitcoin ile Öde” özelliğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Strike, mevduatları doğrudan Bitcoin’e dönüştüren yeni bir cüzdan özelliğini duyurdu.
  • ABD merkezli şirket, Bitcoin Yasasının tam olarak uygulanabilmesi için El Salvador yönetimi ile birlikte çalışıyor.

El Salvador vatandaşları, bundan sonra maaşlarını Bitcoin olarak alabilecek.

Binance indirim kodu

“Bitcoin ile Öde”

El Salvador’un devasa “Bitcoinizasyon” projesinin cüzdan ortağı Strike, yeni “Bitcoin ile Öde” özelliğini duyurdu. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde doğrudan para yatırma işleminin bir kısmını veya tamamını, herhangi bir işlem ücreti olmadan Bitcoin’e dönüştürebilirler. Strike CEO’su Jack Mallers konu ile ilgili yaptığı bir duyuruda, “Bugün, bir Strike hesabı olan herkes, işvereniniz kim olursa olsun, Bitcoin ile ödeme alabilir.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

El Salvador’da Başkan Nayib Bukele tarafından hazırlanan “Bitcoin Yasası” geçen ay yürürlüğe girdi. Yasa, işletmelerin Bitcoin ödemesi talep edildiği takdirde bunu kabul etmelerini zorunlu kılıyor. El Salvador, bu anlamda Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren ilk ülke olarak çoktan tarihe geçti.

Yasanın yürürlüğe girmesinden önce yapılan bir ankete göre ise El Salvadorluların çoğu bu yasaya karşıydı ve yasanın kabulü çok sayıda protestoya neden oldu.

Strike Cüzdanı ve El Salvador

Bu zorlu süreçte ise Strike cüzdanı El Salvador yönetimine yardım etmek ve Bitcoin’in ülkede daha etkin bir şekilde kullanımını sağlamak için ortaklık anlaşması yaptıklarını duyurdu. Strike, bir çeşit “emanet cüzdanı”dır; bu nedenle de “özel anahtar” kavramını yeni duymaya başlayan kullanıcılar, şifrelerini unutma riskinden kurtularak kripto paralarını Strike ile yönetebilir.

CEO Mallers, bu özelliğin bir “yatırım aracı” olan Bitcoin cüzdanı için gerekli olduğunu belirtiyor. Mallers, bu anlamda, yalnızca geçen yıl 4 kat değer kazanan Bitcoin’e yatırım yapmanın, enflasyona ayak uyduramayan bir tasarruf hesabına para yatırmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğunu dile getiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar