9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

El Salvadorlular, Maaşlarını Bitcoin Olarak Alabilecek

Önemli Gelişmeler

El Salvadorluların kripto paraya erişmesinin temel aracısı olan Strike cüzdanı, “Bitcoin ile Öde” özelliğini duyurdu.

blank

Haberin Özeti

  • Strike, mevduatları doğrudan Bitcoin’e dönüştüren yeni bir cüzdan özelliğini duyurdu.
  • ABD merkezli şirket, Bitcoin Yasasının tam olarak uygulanabilmesi için El Salvador yönetimi ile birlikte çalışıyor.

El Salvador vatandaşları, bundan sonra maaşlarını Bitcoin olarak alabilecek.

blank

“Bitcoin ile Öde”

El Salvador’un devasa “Bitcoinizasyon” projesinin cüzdan ortağı Strike, yeni “Bitcoin ile Öde” özelliğini duyurdu. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde doğrudan para yatırma işleminin bir kısmını veya tamamını, herhangi bir işlem ücreti olmadan Bitcoin’e dönüştürebilirler. Strike CEO’su Jack Mallers konu ile ilgili yaptığı bir duyuruda, “Bugün, bir Strike hesabı olan herkes, işvereniniz kim olursa olsun, Bitcoin ile ödeme alabilir.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’da Başkan Nayib Bukele tarafından hazırlanan “Bitcoin Yasası” geçen ay yürürlüğe girdi. Yasa, işletmelerin Bitcoin ödemesi talep edildiği takdirde bunu kabul etmelerini zorunlu kılıyor. El Salvador, bu anlamda Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren ilk ülke olarak çoktan tarihe geçti.

Yasanın yürürlüğe girmesinden önce yapılan bir ankete göre ise El Salvadorluların çoğu bu yasaya karşıydı ve yasanın kabulü çok sayıda protestoya neden oldu.

Strike Cüzdanı ve El Salvador

Bu zorlu süreçte ise Strike cüzdanı El Salvador yönetimine yardım etmek ve Bitcoin’in ülkede daha etkin bir şekilde kullanımını sağlamak için ortaklık anlaşması yaptıklarını duyurdu. Strike, bir çeşit “emanet cüzdanı”dır; bu nedenle de “özel anahtar” kavramını yeni duymaya başlayan kullanıcılar, şifrelerini unutma riskinden kurtularak kripto paralarını Strike ile yönetebilir.

CEO Mallers, bu özelliğin bir “yatırım aracı” olan Bitcoin cüzdanı için gerekli olduğunu belirtiyor. Mallers, bu anlamda, yalnızca geçen yıl 4 kat değer kazanan Bitcoin’e yatırım yapmanın, enflasyona ayak uyduramayan bir tasarruf hesabına para yatırmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğunu dile getiriyor.

İlgili Haber:  Madencilikte Volkanik Jeotermal Enerji Kullanımı Bitcoin Fiyatını 1 Milyon Dolara Kadar Çıkarabilir!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend