28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

El Salvador’un Bağımsızlık Gününe, Bitcoin Karşıtı Protestolar Damga Vurdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Binlerce kişi El Salvador’un başkentinde sokaklara çıktı. Pek çok kişi, ülkenin yeni Bitcoin yasasını protesto ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador’da bugün binlerce insan, Başkan Nayib Bukele’den hoşnutsuzluğunu dile getirmek için sokaklara döküldü.
  • Protestocuların birçoğu, ülkenin yeni Bitcoin yasasından memnuniyetsizliklerini de dile getirdi.

El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık gününde daha da tırmandı.

Binance indirim kodu

Bir Bitcoin ATM’si Ateşe Verildi!

Protestocular, El Salvador’un başkenti San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Eylemlerde, “Bitcoin İstemiyoruz!” ve “Diktatörlüğe Hayır!” gibi sloganlar ve pankartlar dikkat çekti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Ülke, bu anlamda da bir ilk olarak tarihe geçti.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, başkent sokaklarındaki vandalizmi eleştirdi; ayrıca yerel basına da büyük tepki gösterdi.

Protestolar Temmuz Ayından Bu Yana Devam Ediyor

Başkan Bukele’nin projesi olan Bitcoin Yasasına karşı Temmuz ayından bu yana protestolar yapılıyor. Ancak yerel basına göre, geçtiğimiz gün gerçekleşen protestolar, binlerce vatandaşın sokağa çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak kayıtlara geçti.

Salvadorlular sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmıyor; aynı zamanda Başkan Bukele’nin çok fazla yetkiye sahip olduğu temelinden hareketle otoriterizme de karşı çıkıyor. Bukele, daha önce bu küçük Orta Amerika ülkesinde güvenliği artırmaya yönelik kamuoyu yoklamalarında iyi bir performans gösterse de; son zamanlarda otoriterlik konusunda şiddetli eleştirilere maruz kalıyor.

Haziran ayında Bukele tarafından açıklanan ve kısa bir süre sonra yasama organı tarafından da kabul edilen Bitcoin yasası, işletmelerin teknolojiye sahip olmaları halinde Bitcoin ile ödeme kabul etmeleri gerektiği anlamına geliyor. Vatandaşların Bitcoin kullanmaları şimdilik zorunlu değil; ancak bunu yapmaları teşvik ediliyor. Hükümetin resmi kripto cüzdanı Chivo’yu kullanmak için kaydolanlar Bitcoin cinsinden 30 Dolar ödül alıyor. Öte yandan Chivo, Bitcoin ülkede resmi para birimi ihale haline geldiğinden bu yana çeşitli teknik sorunlar yaşıyor.

İlgili Haber:  El Salvadorlular Yüksek Fiyata Rağmen Bitcoin'e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor!

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını, uygulanmasının zor olacağını iddia ederek şiddetli bir biçimde eleştirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar