30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Hamlesi Meyvelerini Vermeye Başladı! Kullanıcı Sayısı 2.1 Milyona Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador başkanı Nayib Bukele, kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, kendisi hakkında bazı asılsız iddiaları yayan kişilere cevap verdi. Bukele, Twitter’ın biyografisine “El Dictador más cool del mundo mundial” cümlesini yazdı. Cümle, “dünyanın en havalı diktatörü” anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Bukele ayrıca, El Salvador’un devlet yönetimindeki kripto para cüzdanı Chivo’nun 2.1 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını da duyurdu. El Salvador’da Chivo, “havalı” anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Bununla birlikte, El Salvador yönetiminin, dünya genelinde yaşanan belirsizlik ve korku dalgasından kötü etkileneceği düşünülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin İçin 2 Milyon Kullanıcı Barajı Aşıldı

Belki de bu tür bir soruyu bekleyen Bukele, attığı Tweet’inde, Chivo kripto para cüzdanı için bahsedilen 2.1 milyon kullanıcı sayısının, indirme miktarları baz alınarak değil, kripto para cüzdanını aktif olarak kullanan kişi sayısı baz alınarak belirlendiğini açıkladı. El Salvador başkanı ayrıca, Chivo kripto para cüzdanının, ülkedeki bankaların tümünden daha fazla kullanıcı sayısına ulaştığını ve yakında bu bankaların toplam kullanıcı sayısını da geçmeye doğru ilerlediğini söyledi.

Eğer bu hedef gerçekleştirilebilirse, Bukele, kripto para topluluğunun en önemli amaçlarından biri olan “bankasızlara banka olmak” idealini de sağlamış olacak.

Bukele ayrıca, Bitcoin fiyatındaki düşüşün farkında olduğunu açıkladı ve dünyaya “dipten” satın alma gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bir Sonraki Adım Ne?

Bukele’nin ülkesi için bazı cesur planları bulunuyor. El Salvador’u yatırım çekecek bir kripto para cennetine çevirmenin yanı sıra, birkaç ay önce açıkladığı planlarında başkan, çevreci Bitcoin madenciliği tesisleri de inşa etmek istediğini söylemişti.

El Salvador’un atacağı bir diğer adım ise, yabancı Bitcoin yatırımcılarının, ülkedeki sermaye artırımı ya da gelir vergilerden muaf tutulması ve bu sayede yabancı yatırımcının ülkeye çekilmesi oldu.

İlgili Haber:  El Salvador'un Bitcoin Yasası Bugün Hayata Geçiyor! Etkileri Neler Olacak?

Bu stratejilere rağmen, diğer ülkeler bu adımları takip etmek konusunda henüz hazır olmayabilir. Dünya çapında hükümetler El Salvador’da yaşanan Bitcoin karşıtı gösterilere dikkat çekti. Hindistan ekonomi bakanı Nirmala Sitharaman da kısa bir süre önce gerçekleştirdiği röportajında Bitcoin’in şeffaflığını sorgulamıştı.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımasıyla ilgili olarak The Blockchain LatAm 2021 raporunda şunlar yer aldı: “Ankete katılan Latin Amerikalıların yarısı bunun iyi bir fikir olduğunu düşündüklerini söyledi ve %43’ü kendi ülkelerinin de bunun gibi bir adım atmalarını istediklerini belirtti.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar