26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Madenciliği Planları Sorgulanıyor: “Volkanik Enerji Petrolden Daha Maliyetli”

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Ancak bu plan bazı eleştirilerin hedefi oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı.
  • Ancak ülkede ünlü bir ekolojist olan Ricardo Navarro, bu planları sert bir şekilde eleştirdi.
  • Yine de Bukele ve ülkesi, Bitcoin planlarından vazgeçecek gibi görünmüyor.

El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Ancak ülkede ünlü bir ekolojist olan Ricardo Navarro, bu planları sert bir şekilde eleştirdi.

Binance indirim kodu

Volkanik Enerji ile Bitcoin Madenciliği

Ricardo Navvaro, ülkenin volkanlardan gelen jeotermal enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapma kararını sorguladı ve jeotermal enerjinin petrolden daha pahalı olduğunu iddia etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Aynı zamanda El Salvador Uygun Teknoloji Merkezi’nin başkanı olan Navarro konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Jeotermal enerji hâlâ petrolden daha pahalı, aksi takdirde zaten daha fazla kullanıyor olurduk. Sonunda daha fazla petrol satın alacağız.” ifadelerini kullandı.

Navarro, Başkan Bukele’nin Bitcoin dostu volkanlara yakın altyapı geliştirme kararını da “Bu şehri bir yanardağın yanına inşa etmekten bahsetmek, bir bankanın yanında yaşadığınız için zengin olduğunuzu düşünmek gibidir.” diyerek sorguladı.

Jeotermal enerjinin buhar ve yeraltı suyuna ihtiyaç duyduğunu da belirten Navarro, “Ama El Salvador’da zaten yeterince su olmamasıyla ilgili ciddi sorunlarımız var.” diye ekledi.

El Salvador, Bitcoin’e İnanmaya Devam Ediyor

Ekolojistin eleştirileri, Uluslararası Jeotermal Birliği’nin genel müdürü Marit Brommer tarafından da desteklendi. Brommer konu ile ilgili, “El Salvador jeotermal potansiyeli ile biliniyor. Ancak önümüzdeki 6 ay içinde herhangi bir şey vaat ediyorsa; bu mümkün değil. Herhangi bir elektrik üretmeden önce muhtemelen en az 2 veya 3 yıl sabredilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte 5 Temel Neden!

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi yapma planlarını açıkladığından bu yana pek çok açıdan eleştirilerin hedefi olmaya devam ediyor. Ancak ülkenin Bitcoin destekçisi Başkanı Nayib Bukele, kripto paraya inanmaktan taviz vermiyor. Bukele, BTC’den son olarak yaşanan fiyat çöküşünde tekrar kripto para satın aldıklarını açıklayarak Bitcoin’e olan inancını kanıtlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend