10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.7 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Madenciliği Planları Sorgulanıyor: “Volkanik Enerji Petrolden Daha Maliyetli”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Ancak bu plan bazı eleştirilerin hedefi oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı.
  • Ancak ülkede ünlü bir ekolojist olan Ricardo Navarro, bu planları sert bir şekilde eleştirdi.
  • Yine de Bukele ve ülkesi, Bitcoin planlarından vazgeçecek gibi görünmüyor.

El Salvador, devlet başkanı Nayib Bukele öncülüğünde geçtiğimiz haftalarda volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Ancak ülkede ünlü bir ekolojist olan Ricardo Navarro, bu planları sert bir şekilde eleştirdi.

Binance indirim kodu

Volkanik Enerji ile Bitcoin Madenciliği

Ricardo Navvaro, ülkenin volkanlardan gelen jeotermal enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapma kararını sorguladı ve jeotermal enerjinin petrolden daha pahalı olduğunu iddia etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Aynı zamanda El Salvador Uygun Teknoloji Merkezi’nin başkanı olan Navarro konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Jeotermal enerji hâlâ petrolden daha pahalı, aksi takdirde zaten daha fazla kullanıyor olurduk. Sonunda daha fazla petrol satın alacağız.” ifadelerini kullandı.

Navarro, Başkan Bukele’nin Bitcoin dostu volkanlara yakın altyapı geliştirme kararını da “Bu şehri bir yanardağın yanına inşa etmekten bahsetmek, bir bankanın yanında yaşadığınız için zengin olduğunuzu düşünmek gibidir.” diyerek sorguladı.

Jeotermal enerjinin buhar ve yeraltı suyuna ihtiyaç duyduğunu da belirten Navarro, “Ama El Salvador’da zaten yeterince su olmamasıyla ilgili ciddi sorunlarımız var.” diye ekledi.

El Salvador, Bitcoin’e İnanmaya Devam Ediyor

Ekolojistin eleştirileri, Uluslararası Jeotermal Birliği’nin genel müdürü Marit Brommer tarafından da desteklendi. Brommer konu ile ilgili, “El Salvador jeotermal potansiyeli ile biliniyor. Ancak önümüzdeki 6 ay içinde herhangi bir şey vaat ediyorsa; bu mümkün değil. Herhangi bir elektrik üretmeden önce muhtemelen en az 2 veya 3 yıl sabredilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliği Yakında Bazı Avrupa Ülkelerinden Daha Fazla Karbon Salınımına Neden Olacak

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi yapma planlarını açıkladığından bu yana pek çok açıdan eleştirilerin hedefi olmaya devam ediyor. Ancak ülkenin Bitcoin destekçisi Başkanı Nayib Bukele, kripto paraya inanmaktan taviz vermiyor. Bukele, BTC’den son olarak yaşanan fiyat çöküşünde tekrar kripto para satın aldıklarını açıklayarak Bitcoin’e olan inancını kanıtlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar