4 Temmuz 2022, Pazartesi
22.5 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Serüveni, Fiyat Düşüşü ve Teknik Zorluklar ile Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador hükümetinin resmi Chivo Cüzdanındaki teknik sorunlar ve %10’luk fiyat çöküşü, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi olarak başlatılma serüvenine gölge düşürdü.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador hükümetinin resmi Chivo Cüzdanındaki teknik sorunlar ve %10’luk fiyat çöküşü, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi olarak başlatılma serüvenine gölge düşürdü.
  • Öte yandan El Salvador’un sahip olduğu toplam BTC miktarı 550’ye ulaştı.

Bitcoin’in El Salvador’da resmi para birimi haline gelmesi, yanında birtakım sancıları da getirdi. Bir süredir devam eden sokak protestoları, polis tarafından tutuklanan eleştirmenler, uluslararası kuruluşlardan gelen azarlamalar ve ulusal bir belirsizlik durumuna, lansmanla birlikte yeni çöküşler eklendi.

Binance indirim kodu

El Salvador’un Bitcoin Macerası

Bitcoin, dün El Salvador’da resmi para birimi olarak hizmet vermeye başladı. Ancak ilerleyen saatler beklendiği kadar olumlu ilerlemedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, dün gece 200 Bitcoin (yaklaşık 10 milyon Dolar değerinde) satın aldığını duyurdu; ve ülkenin de rezervleri için daha öncesinde 400 BTC satın aldığını açıkladı. O sırada, Bitcoin fiyatı 50.000 Doların üzerindeydi ve lansmanın coşkusu ile 53.000 Dolara doğru ilerliyordu. Ancak yalnızca saatler sonra, Bitcoin %10’dan fazla düşüş yaşadı ve varlığın fiyatındaki dalgalanma El Salvador’a birkaç milyon Dolarlık zarar verdi.

Bukele ise bugün dipten aldığı yeni 150 Bitcoin’i açıkladı; ancak satın alma fiyatını tam olarak belirtmedi. Bu yatırımla birlikte El Salvador’un BTC hazinesi 550 Bitcoin’e yükseldi.

Chivo Cüzdan’a Ne Oldu?

El Salvador’un Bitcoin ile geçirdiği ilk gün çeşitli teknik sorunlara da sahne oldu. Hükümetin “Chivo Cüzdan” olarak bilinen resmi Bitcoin cüzdanı, şu anda Android uygulama mağazasında mevcut değil; bu nedenle de onu kullanmak isteyenlerin, daha az şeffaf güvenlik politikalarına sahip olan üçüncü taraf mağazalara yönelmesi gerekiyor.

İlgili Haber:  Bitcoin 18 Bin Doların Altına Düştü; Balina Kümesi Destek Bölgelerini İzleme Zamanı

Hükümet ise vatandaşlarına Huawei’nin App Store’unu kullanmalarını tavsiye ediyor. Ancak bugün erken saatlerde Apple, iOS’ta Chivo Cüzdanını yayınladı.

Bukele’nin açıklamasına göre, Chivo geliştirme ekibi, ağır iş yükü beklentisiyle sunucuları güncellemek için cüzdanın çalışmasını durdurma kararı aldı.

Bu arada kullanıcılar, kendi tercih ettikleri Bitcoin cüzdanlarına da yönelebilirler; ancak bu durumda, hükümetin kendilerine sunduğu 30 Dolarlık Bitcoin hediyesini almaya hak kazanamayacaklar. Bu yalnızca Chivo kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar