9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

El Salvador’un Bitcoin Serüveni, Fiyat Düşüşü ve Teknik Zorluklar ile Başladı

Önemli Gelişmeler

El Salvador hükümetinin resmi Chivo Cüzdanındaki teknik sorunlar ve %10’luk fiyat çöküşü, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi olarak başlatılma serüvenine gölge düşürdü.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador hükümetinin resmi Chivo Cüzdanındaki teknik sorunlar ve %10’luk fiyat çöküşü, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi olarak başlatılma serüvenine gölge düşürdü.
  • Öte yandan El Salvador’un sahip olduğu toplam BTC miktarı 550’ye ulaştı.

Bitcoin’in El Salvador’da resmi para birimi haline gelmesi, yanında birtakım sancıları da getirdi. Bir süredir devam eden sokak protestoları, polis tarafından tutuklanan eleştirmenler, uluslararası kuruluşlardan gelen azarlamalar ve ulusal bir belirsizlik durumuna, lansmanla birlikte yeni çöküşler eklendi.

blank

El Salvador’un Bitcoin Macerası

Bitcoin, dün El Salvador’da resmi para birimi olarak hizmet vermeye başladı. Ancak ilerleyen saatler beklendiği kadar olumlu ilerlemedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, dün gece 200 Bitcoin (yaklaşık 10 milyon Dolar değerinde) satın aldığını duyurdu; ve ülkenin de rezervleri için daha öncesinde 400 BTC satın aldığını açıkladı. O sırada, Bitcoin fiyatı 50.000 Doların üzerindeydi ve lansmanın coşkusu ile 53.000 Dolara doğru ilerliyordu. Ancak yalnızca saatler sonra, Bitcoin %10’dan fazla düşüş yaşadı ve varlığın fiyatındaki dalgalanma El Salvador’a birkaç milyon Dolarlık zarar verdi.

Bukele ise bugün dipten aldığı yeni 150 Bitcoin’i açıkladı; ancak satın alma fiyatını tam olarak belirtmedi. Bu yatırımla birlikte El Salvador’un BTC hazinesi 550 Bitcoin’e yükseldi.

Chivo Cüzdan’a Ne Oldu?

El Salvador’un Bitcoin ile geçirdiği ilk gün çeşitli teknik sorunlara da sahne oldu. Hükümetin “Chivo Cüzdan” olarak bilinen resmi Bitcoin cüzdanı, şu anda Android uygulama mağazasında mevcut değil; bu nedenle de onu kullanmak isteyenlerin, daha az şeffaf güvenlik politikalarına sahip olan üçüncü taraf mağazalara yönelmesi gerekiyor.

İlgili Haber:  İçerisinde En Az Bir Bitcoin Bulunan Adres Sayısı Düşüyor

Hükümet ise vatandaşlarına Huawei’nin App Store’unu kullanmalarını tavsiye ediyor. Ancak bugün erken saatlerde Apple, iOS’ta Chivo Cüzdanını yayınladı.

Bukele’nin açıklamasına göre, Chivo geliştirme ekibi, ağır iş yükü beklentisiyle sunucuları güncellemek için cüzdanın çalışmasını durdurma kararı aldı.

Bu arada kullanıcılar, kendi tercih ettikleri Bitcoin cüzdanlarına da yönelebilirler; ancak bu durumda, hükümetin kendilerine sunduğu 30 Dolarlık Bitcoin hediyesini almaya hak kazanamayacaklar. Bu yalnızca Chivo kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend