6 Ağustos 2022, Cumartesi
24.7 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Yasası Bugün Hayata Geçiyor! Etkileri Neler Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Sonunda gerçekleşiyor. El Salvador, 7 Eylül’den itibaren Bitcoin (BTC)’i resmi para birimi olarak tanıyor.

Binance indirim kodu

El Salvador, dünyada Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren ilk ülke oluyor. Söz konusu yasa tasarısını El Salvador parlamentosu 9 Haziran’da onaylamıştı. Yasa 7 Eylül tarihinde (bugün) hayata geçecek. Yasa tasarısının temelinde, Bitcoin ile yapılan ödemelerin kabul edilmesi zorunluluğu yatıyor. BTC’lerin depolanması ile ilgili bir teknik sorun bulunuyorsa yönetim, ABD dolarına anında dönüştürme çözümü sunacak. Yasanın onaylanmasının ardından ilk dönemde çok az sayıda şirket bu tür bir teknik altyapıya sahip olacağından, El Salvador devleti yakında gerçek bir dijital altın hazinesine sahip olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Orta vadede ise, iş yerlerinin Bitcoin (BTC)’i günlük alışverişlerde daha çok kullanabilmesi için Orta Amerika ülkesi aktif olarak destek vermeye de karar verdi. Örneğin parlamento, Bitcoin ile ilgili altyapı projelerine aktarılmak üzere, 150 milyon dolarlık bir vakıf fonu oluşturma konusunda görüş bildirdi. Bununla birlikte Chivo Wallet adı verilen bir cüzdan sayesinde bu tarihi adımın ilk fitilinin ateşlenmesine yardımcı olunacak. Chivo Wallet uygulamasını indiren her bir El Salvador vatandaşı 30 dolar değerinde bir Bitcoin’e sahip olacak. Bu miktar ülkede ortalama kazanılan günlük gelirin üç katına tekabül ediyor.

Bitcoin ile Yapılan İşlemler Vergiden Muaf Olacak

Piyasa uzmanları, söz konusu Bitcoin yasasının özellikle beşinci maddesine dikkat çekiyor. Madde şu metni içeriyor: “Diğer tüm resmi para birimlerinde olduğu gibi, Bitcoin ile yapılan takas işlemleri de sermaye geliri vergisinden muaftır.

Eğer bu maddde olmasaydı uzmanlara göre bu yasa tam bir vergi kâbusu haline gelirdi. Çünkü Bitcoin ile yapılan tüm ödemelerde ve alım satımlarda, BTC fiyatı değişeceği için muhtemel vergi işlemlerinin yapılması gerekirdi.

İlgili Haber:  El Salvador Devlet Başkanı, Bitcoin Kullanımının Zorunlu Olmayacağını Açıkladı

Ayrıca El Salvador yönetimi, madde 4’te de görülebileceği üzere, Bitcoin’i birinci sınıf bir para birimi haline getiriyor. Bununla birlikte ülkedeki vergiler de Bitcoin ile ödenebilecek. Ancak ABD dolarının, BTC ile birlikte ülkenin resmi para birimi olma ünvanını sürdüreceğini söylemek gerekiyor. Ülkedeki işlem hacminin büyük bir kısmının halen ABD dolarıyla yapılacağı öngörülüyor. Ülke genelinde yapılan bir anket, ülke vatandaşlarının %70’inin Bitcoin yasasına şüpheyle yaklaştığını ve bununla birlikte BTC ile ilgili temel bilgilere sahip olmadığını ortaya çıkarmıştı.

El Salvador’da Volkswagen, McDonalds, Sheraton ve Coca Cola gibi büyük şirketler de aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin önümüzdeki dönemde BTC’yi bir ödeme yöntemi olarak kabul edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar