El Salvador’un Resmi Para Birimi Olarak Bitcoin’i Benimseme Planı Kripto Endüstrisi İçin Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

El Salvador Başkanı, Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi haline getirecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemek, sözleşmeli borçların Bitcoin’de ödenmesine ve bankaların Bitcoin’de işlem yapmasına izin verecek.
  • Cato Enstitüsü’nden George Selgin, bunun Bitcoin’i günlük bir para birimine dönüştürmeyeceğini söyledi.
  • Selgin, El Salvador Başkanının, ABD Dolarına olan bağımlılığı azaltmak için ülkeyi “Bitcoinize” etmek istediğini söyledi.

El Salvador’un otoriter Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeyi planlıyor. Bukele, söz konusu planını Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında videolu bir açıklama ile duyurdu. Bukele bugün yayınladığı tweetlerde ise tasarının, göçmenlerin El Salvador’a para göndermesini daha ucuz ve daha hızlı hale getireceğini belirtti.

blank

Bitcoin’in Resmi Para Birimi Olması Neleri Değiştirecek?

Bukele, El Salvadorluların sadece %30’unun banka hesabının olduğunu ve fiat para birimlerinde havale işlemlerinin pahalı olduğunu söyledi. Başkan, söz konusu havalelerin, ülkenin GSYİH’sinin %21’ine denk geldiğini kaydetti.

Öte yandan Cato’nun Parasal ve Finansal Alternatifler Merkezi’ni yöneten George Selgin, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin havale veya ödemelerle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Selgin, tasarı sayesinde El Salvadorluların sözleşmeli borçlarını ödemek için Bitcoin kullanabileceğini belirtti. Selgin’e göre söz konusu değişiklik, bankaların Bitcoin ile işlem yapmalarına, mevduat kabul etmelerine ve kripto parada kredi dağıtmalarına da olanak sağlayabilir.

Dolarizasyondan Bitcoinizasyona

2000lerin başında El Salvador’un ulusal para birimi olan Colon, hiperenflasyon nedeniyle çökme noktasında geldi. Dönemin El Salvador yöneticileri de ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmak için ABD Dolarını yasal ödeme aracı olarak kabul ettiklerini açıkladı. İlerleyen süreçte ülkedeki Colon kullanımı aşamalı olarak kaldırıldı ve onun yerine ABD Doları hakim olmaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Selgin, “Başkan Bukele, El Salvador’un 2001 yılında Dolar ile yaptığını şimdi Bitcoin ile yapmaya çalışıyor.” dedi.

Öte yandan Selgin, El Salvador Başkanı Bukele’nin Bitcoin kararının politik bir hamle olabileceğinin de altını çizdi. Son zamanlarda ABD ve El Salvador arasındaki ilişkilerin olumsuz olduğunu hatırlatan Selgin, El Salvador’un Bitcoin’e yönelmesinin ABD’ye karşı bir sinyal olarak yorumlanabileceğini dile getirdi.

Kripto analisti konu ile ilgili, “El Salvador’un bu kararı belki de Dolara ya da ABD yetkililerine bir rest çekme stratejisidir; ya da Doların ülkeye akışını durdurmak için planlanan politik – ekonomik bir yöntemdir.” dedi.

Selgin, bu nedenle, El Salvador’un yakın zamanda bir Bitcoin ülkesi olmasının pek mümkün olmadığını belirtti; bununla birlikte, Bitcoin’in ana akım finans tarafından benimsenmesine yönelik küçük ama güçlü bir adım olduğunu da vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend