27 Mayıs 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

El Salvador’un Resmi Para Birimi Olarak Bitcoin’i Benimseme Planı Kripto Endüstrisi İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador Başkanı, Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi haline getirecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemek, sözleşmeli borçların Bitcoin’de ödenmesine ve bankaların Bitcoin’de işlem yapmasına izin verecek.
  • Cato Enstitüsü’nden George Selgin, bunun Bitcoin’i günlük bir para birimine dönüştürmeyeceğini söyledi.
  • Selgin, El Salvador Başkanının, ABD Dolarına olan bağımlılığı azaltmak için ülkeyi “Bitcoinize” etmek istediğini söyledi.

El Salvador’un otoriter Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeyi planlıyor. Bukele, söz konusu planını Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında videolu bir açıklama ile duyurdu. Bukele bugün yayınladığı tweetlerde ise tasarının, göçmenlerin El Salvador’a para göndermesini daha ucuz ve daha hızlı hale getireceğini belirtti.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in Resmi Para Birimi Olması Neleri Değiştirecek?

Bukele, El Salvadorluların sadece %30’unun banka hesabının olduğunu ve fiat para birimlerinde havale işlemlerinin pahalı olduğunu söyledi. Başkan, söz konusu havalelerin, ülkenin GSYİH’sinin %21’ine denk geldiğini kaydetti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan Cato’nun Parasal ve Finansal Alternatifler Merkezi’ni yöneten George Selgin, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin havale veya ödemelerle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Selgin, tasarı sayesinde El Salvadorluların sözleşmeli borçlarını ödemek için Bitcoin kullanabileceğini belirtti. Selgin’e göre söz konusu değişiklik, bankaların Bitcoin ile işlem yapmalarına, mevduat kabul etmelerine ve kripto parada kredi dağıtmalarına da olanak sağlayabilir.

Dolarizasyondan Bitcoinizasyona

2000lerin başında El Salvador’un ulusal para birimi olan Colon, hiperenflasyon nedeniyle çökme noktasında geldi. Dönemin El Salvador yöneticileri de ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmak için ABD Dolarını yasal ödeme aracı olarak kabul ettiklerini açıkladı. İlerleyen süreçte ülkedeki Colon kullanımı aşamalı olarak kaldırıldı ve onun yerine ABD Doları hakim olmaya başladı.

İlgili Haber:  El Salvadorlular, Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor

Selgin, “Başkan Bukele, El Salvador’un 2001 yılında Dolar ile yaptığını şimdi Bitcoin ile yapmaya çalışıyor.” dedi.

Öte yandan Selgin, El Salvador Başkanı Bukele’nin Bitcoin kararının politik bir hamle olabileceğinin de altını çizdi. Son zamanlarda ABD ve El Salvador arasındaki ilişkilerin olumsuz olduğunu hatırlatan Selgin, El Salvador’un Bitcoin’e yönelmesinin ABD’ye karşı bir sinyal olarak yorumlanabileceğini dile getirdi.

Kripto analisti konu ile ilgili, “El Salvador’un bu kararı belki de Dolara ya da ABD yetkililerine bir rest çekme stratejisidir; ya da Doların ülkeye akışını durdurmak için planlanan politik – ekonomik bir yöntemdir.” dedi.

Selgin, bu nedenle, El Salvador’un yakın zamanda bir Bitcoin ülkesi olmasının pek mümkün olmadığını belirtti; bununla birlikte, Bitcoin’in ana akım finans tarafından benimsenmesine yönelik küçük ama güçlü bir adım olduğunu da vurguladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar