27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Elizabeth Warren İklim Koruma Tedbirleri Kapsamında Bitcoin İçin Sıkı Denetimler Getirilmesini İstedi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elizabeth Warren, senato Bankacılık Alt Komtesi’nde yaptığı açıklamalarda, iklim kriziyle mücadele için Bitcoin gibi çevreye zararlı kripto paraları için yasaklama çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Massachusetts Demokratik Parti üyesi senatör konuşmasının bir kısmını video olarak Twitter’dan yayınladı ve şunları söyledi: “Bitcoin çok fazla hesaplama işlemi yapıyor ve hatta bazı ülkelerin toplam enerji tüketiminden daha fazla enerji tüketiyor. İklim kriziyle mücadele edebilmek için yapabileceğimiz en kolay şey aslında bu çevreye zararlı kripto paralara kısıtlamalar getirmek olacaktır.”

Binance indirim kodu

Senatörün Bitcoin için kısıtlamalar getirmek istemesi kripto para topluluğu tarafından tepkiyle karşılandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD’deki Yılbaşı Süsleri de Bazı Ülkelerden Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Warren’ın tweet’ine cevap olarak atılan ve 5.000 beğeni alan Tweet kripto para borsası Kraken yöneticilerinden Dan Held’den geldi. Dan Held, ABD’deki yılbaşı süslerinin bazı ülkelerin tüm elektrik tüketimlerinden daha fazla elektrik tükettiğine dair bir haberi alıntılayarak cevabında şöyle yazdı: “Yılbaşı süslerini de yasaklayın!!!”

Yorumculardan bazıları Cathie Wood’un şirketi ARK Invest’in grafiklerinden bazılarını paylaştı. Grafiklerde ABD bankacılık sisteminin Bitcoin madenciliğine oranla ne kadar fazla elektrik tükettiği görelebiliyor.

Senatör Warren’ın Twitter’da paylaştığı videoda ayrıca, MIT’deki Dijital Para Birimi Girişimi’nin yöneticilerinden Dr. Neha Narula da söz alıyor ve Bitcoin madenciliğinin yoğun enerji tüketiminden bahsediyor.

Narula açıklamalarında yeni Bitcoin’ler üretmek için kullanılan proof-of-work (PoW) sistemini detaylandırıyor ve bu sistemi Bitcoin’in temel parçalarından biri ve Bitcoin’in güvenliğini sağlayan yapıtaşı olarak nitelendiriyor.

Warren, Narula’nın bu açıklamalarına “dünyada çok sayıda bilgisayarın rastgele numaralar üreterek amaçsız puzzle’ları çözüp ödül olarak Bitcoin aldığı” cevabını vererek tepkisini dile getiriyor. Senatöre göre bu işlemlerin gerçekleşmesi için gereken enerji miktarı “Dünya için felaket niteliği taşıyor”.

İlgili Haber:  Piyasalar ABD Seçim Sonucundan Emin Olmadığından Bitcoin Fiyatı Düştü

bitcoin

“Bitcoin Kullanımı Artabilir”

Warren ayrıca Columbia Law School’da hukuk dersleri veren profesör Lev Menand’a da Bitcoin’in kullanım alanlarının çevreye olan kötü etkisini göz ardı edebilecek kadar önemli olup olmadığını sordu.

Menand ise cevabında şöyle dedi: “Hayır, kesinlikle hayır. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri gibi kripto paraların yararlarının büyük oranda gerçek olmadığı ülkeler için hayır.”

Profesör ayrıca kripto paralara devlet müdahalesi için çağrıda bulundu ve şunları söyledi: “Eğer ülkeler alternatif para birimi sistemlerinin gelişmesine göz yummaya devam ederse Bitcoin kullanımının artacağını söyleyebiliriz. Çünkü finans sistemlerinin merkeziyetsiz defterlere dönüşmesini isteyen insanların sayısı giderek artıyor ve bunun sonucu olarak da çevreye verilen zarar artacak. Bu yüzden kongrenin bu alanda harekete geçmesi gerekiyor.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar