Elizabeth Warren İklim Koruma Tedbirleri Kapsamında Bitcoin İçin Sıkı Denetimler Getirilmesini İstedi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Elizabeth Warren, senato Bankacılık Alt Komtesi’nde yaptığı açıklamalarda, iklim kriziyle mücadele için Bitcoin gibi çevreye zararlı kripto paraları için yasaklama çağrısında bulundu.

blank

Massachusetts Demokratik Parti üyesi senatör konuşmasının bir kısmını video olarak Twitter’dan yayınladı ve şunları söyledi: “Bitcoin çok fazla hesaplama işlemi yapıyor ve hatta bazı ülkelerin toplam enerji tüketiminden daha fazla enerji tüketiyor. İklim kriziyle mücadele edebilmek için yapabileceğimiz en kolay şey aslında bu çevreye zararlı kripto paralara kısıtlamalar getirmek olacaktır.”

blank

Senatörün Bitcoin için kısıtlamalar getirmek istemesi kripto para topluluğu tarafından tepkiyle karşılandı.

ABD’deki Yılbaşı Süsleri de Bazı Ülkelerden Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Warren’ın tweet’ine cevap olarak atılan ve 5.000 beğeni alan Tweet kripto para borsası Kraken yöneticilerinden Dan Held’den geldi. Dan Held, ABD’deki yılbaşı süslerinin bazı ülkelerin tüm elektrik tüketimlerinden daha fazla elektrik tükettiğine dair bir haberi alıntılayarak cevabında şöyle yazdı: “Yılbaşı süslerini de yasaklayın!!!”

Yorumculardan bazıları Cathie Wood’un şirketi ARK Invest’in grafiklerinden bazılarını paylaştı. Grafiklerde ABD bankacılık sisteminin Bitcoin madenciliğine oranla ne kadar fazla elektrik tükettiği görelebiliyor.

Senatör Warren’ın Twitter’da paylaştığı videoda ayrıca, MIT’deki Dijital Para Birimi Girişimi’nin yöneticilerinden Dr. Neha Narula da söz alıyor ve Bitcoin madenciliğinin yoğun enerji tüketiminden bahsediyor.

Narula açıklamalarında yeni Bitcoin’ler üretmek için kullanılan proof-of-work (PoW) sistemini detaylandırıyor ve bu sistemi Bitcoin’in temel parçalarından biri ve Bitcoin’in güvenliğini sağlayan yapıtaşı olarak nitelendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Warren, Narula’nın bu açıklamalarına “dünyada çok sayıda bilgisayarın rastgele numaralar üreterek amaçsız puzzle’ları çözüp ödül olarak Bitcoin aldığı” cevabını vererek tepkisini dile getiriyor. Senatöre göre bu işlemlerin gerçekleşmesi için gereken enerji miktarı “Dünya için felaket niteliği taşıyor”.

bitcoin

“Bitcoin Kullanımı Artabilir”

Warren ayrıca Columbia Law School’da hukuk dersleri veren profesör Lev Menand’a da Bitcoin’in kullanım alanlarının çevreye olan kötü etkisini göz ardı edebilecek kadar önemli olup olmadığını sordu.

Menand ise cevabında şöyle dedi: “Hayır, kesinlikle hayır. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri gibi kripto paraların yararlarının büyük oranda gerçek olmadığı ülkeler için hayır.”

Profesör ayrıca kripto paralara devlet müdahalesi için çağrıda bulundu ve şunları söyledi: “Eğer ülkeler alternatif para birimi sistemlerinin gelişmesine göz yummaya devam ederse Bitcoin kullanımının artacağını söyleyebiliriz. Çünkü finans sistemlerinin merkeziyetsiz defterlere dönüşmesini isteyen insanların sayısı giderek artıyor ve bunun sonucu olarak da çevreye verilen zarar artacak. Bu yüzden kongrenin bu alanda harekete geçmesi gerekiyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend