9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Elon Musk Bindiği Gemiyi Batırıyor: Artık Dünyanın En Zengin İkinci İnsanı Değil

Önemli Gelişmeler

Elon Musk Pazartesi günü Tesla hisselerinin %2.2 değer kaybetmesinin ardından, Bloomberg Milyarderler Endeksi sıralamasındaki dünyanın en zengin ikinci insanı ünvanını kaybetti.

blank

İkinci sıraya yerleşen yeni isim ise, birçok lüks tüketim malzemesi markasının ana şirketi olan LVMH başkanı olan işadamı Bernard Arnault oldu. Dünyanın en zengin insanları listesindeki iki milyarder isim arasında ise, yalnızca birkaç milyon dolarlık fark bulunuyor.

blank

Bloomberg’e göre Arnault’un 161.2 milyar dolarlık bir serveti varken, Musk’ın serveti ise 160.6 milyar dolara kadar düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Musk’ın Servetindeki Düşüş Tesla Hisselerindeki Değer Kaybıyla Bağlantılı

Musk’ın servetindeki bu düşüş, Tesla hisselerinin Ocak ayındaki en yüksek fiyatından yaklaşık %24 düşüş göstermesiyle direkt olarak bağlantılı. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisse senetleri, Ocak ayının sonlarında bir gün içerisinde 900 dolara çıkmıştı ancak daha sonra yaklaşık 580 dolara kadar inmişti.

Şirketin toplam piyasa değeri de zirve noktası olan 870 milyar dolardan 560 milyar dolara kadar geriledi. Wedbush’a göre Çin’de yaşanan PR sorunları Tesla’nın aylık satışlarını derinden etkiledi.

Musk, dünyanın en zengin insanları listesinde, Ocak ayında, çoğu teknoloji şirketinin de o sıralar yaşadığı gibi, Tesla hisselerinin fırlamasıyla beraber en üst sıraya yerleşmişti.

Tesla CEO’su Musk hali hazırda hareketli bir hafta geçiriyor. Geçtiğimiz hafta Musk’ın Bitcoin konusunda yaptığı “U dönüşüyle” beraber kripto para piyasalarından yaklaşık 350 milyar dolar bir çırpıda buharlaşmıştı. Musk’ın Bitcoin’lerini satmadığını açıklamasından sonra ise fiyatlar biraz olsun durgunlaştı. Dogecoin’in nasıl daha iyi hale getirilebileceği hakkında öneriler sunmasının ardından ise Dogecoin fiyatlarında ufak artışlar yaşanmıştı.

“Fed’in Hamlesiyle Yatırımcılar Başka Alanlara Yöneliyor”

Finans şirketi Pepperstone’da araştırma departmanı başkanı olarak çalışan Chris Weston gelişmeleri şöyle yorumladı: “Tesla, 2020 yılında merkez bankası likiditelerinin artmasıyla düşük kazanç sağlayan ya da kazanç sağlamayan varlıklarda yaşanan hareketliliğin altın çocuğu oldu. Tesla hisseleri hareket ettiğinde momentum ve trend davranışları için tetikleyici bir vazife görüyor. Ancak bu durum en azından şimdilik rafa kalkmışa benziyor. Bunun nedeni olarak ise, Fed’in koronovirüs pandemisi dolayısıyla başlattığı “fon satıl alma programında” azaltma yapmasıyla birlikte piyasa katılımcılarının hızlı büyüyen hisse senetlerinden altın gibi değer varlıklarına geçmesi olduğu düşünülüyor.

İlgili Haber:  SEC Davası XRP için Sonun Başlangıcı

Tesla hisse senedi fiyatları Pazartesi gününü 576.83 dolar ile kapatırken bugün ise piyasaların açılmasından önce %0.2 yükselerek 578.28 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend