2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Elon Musk, Bitcoin Madenciliği ile İlgili Tweet Attı; BTC Fiyatı Yükselişe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, Tesla ve Bitcoin madenciliği hakkında tweet attı ve BTC fiyatı yükselişe geçti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Elon Musk, Bitcoin madenciliği ile ilgili tweet attı ve Bitcoin fiyatı harekete geçti.
  • Neyse ki bu sefer pozitif yönde.
  • Bitcoin fiyatı şu dakikalarda 40.000 Dolar seviyesine yaklaştı.

Elon Musk’ın bir tweet’i sayesinde Bitcoin tekrar harekete geçti; bu sefer neyse ki pozitif yönde…

Binance indirim kodu

Tesla Yeniden Bitcoin’i Benimseyebilir

Tesla CEO’su ve Dogecoin’in “fahri başkanı” Elon Musk, geçtiğimiz gün attığı tweette, Bitcoin madenciliğindeki temiz enerji kullanımının %50’ye ulaşması halinde şirketi Tesla’nın Bitcoin işlemlerine tekrardan izin vermeye başlayacağını ifade etti. Musk’ın tweetinden bu yana Bitcoin fiyatında artış yaşanıyor. Lider kripto para şu dakikalarda 39.300 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Elon Musk, söz konusu tweeti, fintech şirketi Sygnia’nın CEO’su Magda Wierzycka’ın kendisiyle ilgili bir eleştirisine cevaben attı. Wierzycka, Musk’ın Bitcoin manipülasyonu yaptığını iddia etti. Musk, ise bu iddiaları reddetti ve Tesla’nın elindeki BTC hazinesinin %10’unu Nisan ayında piyasayı hareket ettirmeden sattığını hatırlattı.

Tesla’nın Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın alması hem Bitcoin fiyatını hem de TSLA hisse fiyatlarını artırdı. Ancak Musk, Mayıs ayında sürpriz bir şekilde Bitcoin’in olumsuz çevresel etkilerini gerekçe göstererek Tesla’nın ödeme yöntemi olarak BTC’yi kabul etmeyeceğini duyurdu. Bu açıklamaların ardından Bitcoin’de tarihi bir çöküş başladı.

Kripto Para Piyasasındaki “Elon Musk Etkisi”

Fiyat grafikleri, kripto para fiyatları üzerindeki “Elon Musk Etkisinin” her zamanki gibi canlı olduğunu gösteriyor. Musk’ın dün attığı tweetten sonra Bitcoin, Nisan ayındaki son düşüş eğiliminin başlangıcından bu yana ilk kez 35.000 – 36.000 Dolarlık direnç seviyelerini kırdı ve 40.000 seviyesine yaklaştı.

İlgili Haber:  Üst Düzey Çinli Yetkili, Bitcoin Madenciliği Yasağını İhlal Ettiği İçin Partisinden İhraç Edildi!

Bitcoin’in çevresel etkisi hakkındaki tartışma geçtiğimiz yıl boyunca daha geniş kitleler tarafından dile getirilmeye başlandı. Halihazırda yenilenebilir enerji kullanan Bitcoin madenciliğinin mevcut oranı tartışmalı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin 2020 raporu, Bitcoin madenciliğinin %39’unun yenilenebilir enerji kullandığını tahmin ederken, bir kripto yatırım şirketi olan CoinShares’in 2018 raporu ise bu rakamın %77.6 olduğunu belirledi.

Geçen hafta Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında, Elon Musk’a lanet okuyan tezahüratlar yapılmıştı. Ancak Tesla, Bitcoin’i yeniden benimseme konusunda istekli ise belki de Bitcoin kullanıcıları ve Musk arasındaki buzlar eriyebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar