25 Mayıs 2022, Çarşamba
24.5 C
İstanbul

Elon Musk, Bitcoin Madencilik Konseyi’nde Yer Almayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk’ın Bitcoin Madencilik Konseyi’nde resmi bir rolü olmayacağı açıklandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Elon Musk’ın Bitcoin Madencilik Konseyi’nde resmi bir rol almayacağı açıklandı.
  • Bitcoin Madencilik Konseyi, Bitcoin’deki “enerji kullanımı şeffaflığını” teşvik etmeyi amaçlıyor.

Elon Musk kendini çeşitli işlerle meşgul etmeyi sever: PayPal’ın kurucu ortağıdır, milyarlarca Dolarlık otomobil şirketi Tesla’yı yönetir ve havacılık şirketi SpaceX aracılığıyla çok gezegenli bir hayata ulaşmayı amaçlar.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madencilik Konseyi Nedir?

Ancak Bitcoin madenciliğini daha enerji verimli ve şeffaf bir hale getirmeyi amaçlayan Bitcoin Madencilik Konseyi’nde Elon Musk’ın herhangi bir görevi olmayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Musk tarafından ilk olarak Mayıs ayı sonlarında attığı bir tweet ile açıklanan, enerji bilincine sahip Kuzey Amerika menşeli Bitcoin Madencilik Konseyi, bugün çeşitli bilgilendirmeler yaptı. Konsey, Elon Musk’ın grup içinde “hiçbir rolü” olmayacağını duyurdu.

Musk’ın gruba katılımı da “potansiyel olarak umut verici” olarak gördüğünü belirttiği tweetler ile sona ermiş görünüyor.

Konseyin bir araya gelmesine öncülük eden isimlerden MicroStrategy CEO’su ve Bitcoin boğası Michael Saylor ise, bugün attığı tweette Konseyi, “Bitcoin ağının temel ilkelerine bağlı madencilerin gönüllü ve şeffaf bir forumu” olarak nitelendirdi. Saylor, ayrıca, “Şeffaflığı teşvik ediyoruz, en iyi uygulamaları paylaşıyoruz ve halkı Bitcoin madenciliğinin faydaları konusunda eğitiyoruz.” diye ekledi.

Bitcoin madenciliği, büyük miktarda hesaplama gücü gerektiren enerji yoğun bir süreçtir. Yeni Bitcoin’ler bu şekilde oluşturulur ve ağ işlem görmeye devam eder. Ancak son aylarda Bitcoin madencilik sistemi, yüksek enerji tüketimi ve çevreye zararlı olduğu yönünde çeşitli eleştirilere maruz kalıyor.

Elon Musk ve Kripto Piyasasındaki Sert Düşüş

İlk olarak, Elon Musk 12 Mayıs tarihinde Bitcoin’in yüksek enerji tüketimini gerekçe göstererek şirketi Tesla’nın BTC ödemesi almayacağını duyurdu. Oysa Tesla, daha Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yapmıştı.

İlgili Haber:  Malezya Polisi 1.069 Adet Bitcoin Madenciliği Cihazını İş Makineleriyle Parçaladı

Musk’ın söz konusu paylaşımı piyasayı anında salladı. Bitcoin fiyatı, o akşam boyunca 56.000 Dolardan 49.000 Dolara kadar geriledi. Sonrasında da Bitcoin’deki büyük çöküş devam etti. Lider kripto para şu anlarda 37.000 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Elon Musk’ı madencilerle yapılan ilk görüşmeye davet etmek, Michal Saylor’un uzattığı bir zeytin dalı gibi görünüyor. Saylor’un şirketi MicroStrategy, Bitcoin’e yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyor. Firma, hazinesinde 3.3 milyar Dolarlık Bitcoin bulunduruyor.

Öte yandan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin oluşturulması da endüstri içinde çeşitli eleştirilere neden oldu. Bazı uzmanlar bu tip merkezi bir grubun, ademi merkeziyetçiliği savunan Bitcoin felsefesine ters olduğunu dile getirdi. Ancak Konsey, üyelerine enerji standartları konusunda bir dayatma yapmayacağının altını çizdi. Bunun yerine Konsey’in temel amacı, “enerji tüketim verilerini şeffaf bir şekilde paylaşmak için üyelerin teşvik edilmesi” olarak belirlendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar