Elon Musk Bitcoin’in Geri Dönüş Yapabilmesi İçin Gerekenleri Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Elon Musk, Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, Bitcoin’in çevre ile ilgili üzerine yapışmış olan kötü şöhretinden kurtulabilmesi için, büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinin, yetkililer tarafından denetlenecek bir şekilde, kullandıkları ve kullanabilecekleri yenilenebilir enerji verilerini açıklaması gerektiğini söyledi.

blank

Elon Musk bu tweet’inde aslında, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ettiğini iddia eden Ark Invest araştırma direktörü Brett Winton’a cevap veriyordu. Yatırım şirketi Ark Invest, Bitcoin madenciliğinin, fosil yakıt tüketiminden daha yeşil teknolojilere geçiş aşamasında bir fırsat oluşturduğunu savunuyor.

Musk Konuyla İlgili Yeni Bir Tweet Attı

blank

Tesla CEO’su attığı tweet’inde bu iddiaya şöyle cevap verdi: “Bunun zamanla gerçekleşebileceği konusuna katılıyorum ancak son zamanlarda yaşanan aşırı enerji kullanımının, aynı hızla yenilenebilir enerjiler tarafından karşılanabilmesinin olanağı yoktu. Bu mesele aslında en büyük 10 Bitcoin madenciliği şirketinin, kullandığı yenilenebilir enerji miktarıyla fosil yakıt tüketimi verilerini, yetkilelerin de denetleyebileceği şekilde paylaşmasıyla kolaylıkla çözülebilir.

Musk sözlerine Bitcoin madenciliğinin tükettiği enerji miktarının orta boyutlu bazı ülkelerin tükettiği enerji miktarlarını aştığını söyleyerek devam etti: “Küçük madencilerin bu kadar büyük ölçekli bir piyasada tutunabilmesi neredeyse imkansız.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cambridge Üniversite’sinin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Bitcoin yıllık olarak 121.36 terawatt/saat (TWh) enerji kullanırken geleneksel bankacılık sistemleri 263.72 TWh, altın madenciliği ise yaklaşık olarak 240.61 TWh enerji tüketiyor. Bu veriler ile beraber bu iki endüstrinin, Bitcoin madenciliğinin neredeyse iki katı kadar enerji tükettiği anlaşılıyor.

Musk, Bitcoin İçin İdeal Enerji Kullanımı Oranını Açıkladı

blank

Başka bir Twitter kullanıcısının kripto para madenciliğinde kullanılması gereken ideal enerji tüketiminin ne olduğu sorusuna ise Musk, daha az enerji tüketimine sahip olan Dogecoin’in bile bazı iyileştirmeler geliştirmesi gerektiğini ve ideal oranın 0.1 kWh olduğu cevabını verdi. Musk bu ideal tüketim değerini sistem tarafından kullanılan toplam enerji miktarını maksimum işlem oranına bölerek oluşturduğunu söyledi.

Bitcoin Çarşamba günü, Tesla’nın elektrikli otomobillerin satışlarında artık Bitcoin kullanmayacağını açıklamasından ve Çin’in de dijital tokenlerin bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklamasından sonra keskin bir düşüş sergileyip 30.000 doların hemen üstüne iğne atmıştı. Cuma günü Çin’in tekrardan bir açıklama yapmasıyla beraber Bitcoin yeniden bir düşüş dalgası içine girdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend