30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk Bitcoin’in Geri Dönüş Yapabilmesi İçin Gerekenleri Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Elon Musk, Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, Bitcoin’in çevre ile ilgili üzerine yapışmış olan kötü şöhretinden kurtulabilmesi için, büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinin, yetkililer tarafından denetlenecek bir şekilde, kullandıkları ve kullanabilecekleri yenilenebilir enerji verilerini açıklaması gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Elon Musk bu tweet’inde aslında, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ettiğini iddia eden Ark Invest araştırma direktörü Brett Winton’a cevap veriyordu. Yatırım şirketi Ark Invest, Bitcoin madenciliğinin, fosil yakıt tüketiminden daha yeşil teknolojilere geçiş aşamasında bir fırsat oluşturduğunu savunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Musk Konuyla İlgili Yeni Bir Tweet Attı

blank

Tesla CEO’su attığı tweet’inde bu iddiaya şöyle cevap verdi: “Bunun zamanla gerçekleşebileceği konusuna katılıyorum ancak son zamanlarda yaşanan aşırı enerji kullanımının, aynı hızla yenilenebilir enerjiler tarafından karşılanabilmesinin olanağı yoktu. Bu mesele aslında en büyük 10 Bitcoin madenciliği şirketinin, kullandığı yenilenebilir enerji miktarıyla fosil yakıt tüketimi verilerini, yetkilelerin de denetleyebileceği şekilde paylaşmasıyla kolaylıkla çözülebilir.

Musk sözlerine Bitcoin madenciliğinin tükettiği enerji miktarının orta boyutlu bazı ülkelerin tükettiği enerji miktarlarını aştığını söyleyerek devam etti: “Küçük madencilerin bu kadar büyük ölçekli bir piyasada tutunabilmesi neredeyse imkansız.”

Cambridge Üniversite’sinin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Bitcoin yıllık olarak 121.36 terawatt/saat (TWh) enerji kullanırken geleneksel bankacılık sistemleri 263.72 TWh, altın madenciliği ise yaklaşık olarak 240.61 TWh enerji tüketiyor. Bu veriler ile beraber bu iki endüstrinin, Bitcoin madenciliğinin neredeyse iki katı kadar enerji tükettiği anlaşılıyor.

Musk, Bitcoin İçin İdeal Enerji Kullanımı Oranını Açıkladı

blank

Başka bir Twitter kullanıcısının kripto para madenciliğinde kullanılması gereken ideal enerji tüketiminin ne olduğu sorusuna ise Musk, daha az enerji tüketimine sahip olan Dogecoin’in bile bazı iyileştirmeler geliştirmesi gerektiğini ve ideal oranın 0.1 kWh olduğu cevabını verdi. Musk bu ideal tüketim değerini sistem tarafından kullanılan toplam enerji miktarını maksimum işlem oranına bölerek oluşturduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Ripple, SEC Davasında Bitcoin ve Ethereum'u da Ateşe Atıyor

Bitcoin Çarşamba günü, Tesla’nın elektrikli otomobillerin satışlarında artık Bitcoin kullanmayacağını açıklamasından ve Çin’in de dijital tokenlerin bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklamasından sonra keskin bir düşüş sergileyip 30.000 doların hemen üstüne iğne atmıştı. Cuma günü Çin’in tekrardan bir açıklama yapmasıyla beraber Bitcoin yeniden bir düşüş dalgası içine girdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar