27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Bir Yatırımcı, Elon Musk’ın Adını Kullanan Dolandırıcılara 1 Bitcoin (BTC) Kaptırdı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Whale Alert’e göre, Dogecoin destekçisi ve Tesla CEO’su Elon Musk görünümündeki dolandırıcılar, bir kullanıcıdan 1.03 Bitcoin (62.654 dolar) elde etti.

Binance indirim kodu

Söz konusu işlem Blockchain üzerinde ise buradan incelenebilir.

Binance indirim kodu

Masum Bitcoin Kullanıcıları, Elon Musk Olduğunu İddia Eden Dolandırıcılara Kripto Para Kaptırmaya Devam Ediyor

Dolandıcılık olayında Bitcoin, sahte bir çekiliş görünümünde kullanıldı. Bu tür dolandırıcılık girişimleri, dolandırıcıların ünlü bir isim olarak kendilerini tanıtmaları ve Youtube’a video olarak reklam vererek kullanıcılardan kripto para talep etmeleri ile gerçekleşiyor. Bu Youtube videolarında dolandırıcılar, kendilerine gönderilen kripto paraların iki katının gönderici adresine iade edileceğini iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dolandırıcıların kullanmayı en çok tercih ettikleri ünlü isimler arasında ise Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin kişisi olan Elon Musk ile birlikte Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson da bulunuyor.

Dolandırıcılar ise kendilerine göre altın çağlarını 2020 yılının Temmuz ayında yaşadılar. Bu dönemde birçok ünlü ismin, iş adamının ve politikacının Twitter hesapları çalınmış ve az önce bahsedilen Bitcoin çekilişi sahtekârlıklarında reklam olarak kullanılmıştı. Hack olaylarında mağdurların arasında Elon Musk, Barack Obama, Joe Biden, Kanye West ve Kim Kardashian gibi isimler yer alıyor.

Twitter kullanıcıları 118.000 dolardan daha fazla değerdeki Bitcoin’i dolandırıcılara göndermişti. Ve ilginç olarak bu tür dolandırıcılıklardan birini gerçekleştiren isimlerden biri de Florida’da yaşayan bir genç olan Grahan Clark’tı. Kısa bir süre önce yargılanması tamamlanan Clark, üç yıl hapse mahkum edildi.

Bununla birlikte kripto para dünyasının gerçekten de türlü türlü dolandırıcılıklar ile kaynadığını da unutmamak gerekiyor. Hack’lenme ve dolandırıcılık olaylarının büyük çoğunluğu ise DeFi alanında yaşanıyor. Kısa bir süre önce DeFi alanında kripto para tarihinin en büyük hırsızlık olayı yaşanmıştı. Ancak bu olay sonrasında hacker, çaldığı miktarın tamamını DeFi platformuna iade etmeyi seçmişti. Bununla birlikte kripto para hırsızlığı yapan kişiler çaldıkları miktarları nakit paraya çevirmekte ise oldukça zorlanıyorlar. Blockchain teknolojisi, her bir kripto paranın hangi adreslere gönderildiğini kayıt altına aldığından, bu kişiler çalıntı kripto paraları ellerinden çıkarmak istedikleri zaman bir merkezi borsaya kayıt olduklarında kimlikleri de ifşa olmuş oluyor. Bu yüzden bazı uzmanlara göre kripto para piyasasının dolandırıcılık olaylarına karşı bir tür doğal bağışıklığı da bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar