10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bir Yatırımcı, Elon Musk’ın Adını Kullanan Dolandırıcılara 1 Bitcoin (BTC) Kaptırdı!

Önemli Gelişmeler

Whale Alert’e göre, Dogecoin destekçisi ve Tesla CEO’su Elon Musk görünümündeki dolandırıcılar, bir kullanıcıdan 1.03 Bitcoin (62.654 dolar) elde etti.

blank

Söz konusu işlem Blockchain üzerinde ise buradan incelenebilir.

blank

Masum Bitcoin Kullanıcıları, Elon Musk Olduğunu İddia Eden Dolandırıcılara Kripto Para Kaptırmaya Devam Ediyor

Dolandıcılık olayında Bitcoin, sahte bir çekiliş görünümünde kullanıldı. Bu tür dolandırıcılık girişimleri, dolandırıcıların ünlü bir isim olarak kendilerini tanıtmaları ve Youtube’a video olarak reklam vererek kullanıcılardan kripto para talep etmeleri ile gerçekleşiyor. Bu Youtube videolarında dolandırıcılar, kendilerine gönderilen kripto paraların iki katının gönderici adresine iade edileceğini iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dolandırıcıların kullanmayı en çok tercih ettikleri ünlü isimler arasında ise Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin kişisi olan Elon Musk ile birlikte Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson da bulunuyor.

Dolandırıcılar ise kendilerine göre altın çağlarını 2020 yılının Temmuz ayında yaşadılar. Bu dönemde birçok ünlü ismin, iş adamının ve politikacının Twitter hesapları çalınmış ve az önce bahsedilen Bitcoin çekilişi sahtekârlıklarında reklam olarak kullanılmıştı. Hack olaylarında mağdurların arasında Elon Musk, Barack Obama, Joe Biden, Kanye West ve Kim Kardashian gibi isimler yer alıyor.

Twitter kullanıcıları 118.000 dolardan daha fazla değerdeki Bitcoin’i dolandırıcılara göndermişti. Ve ilginç olarak bu tür dolandırıcılıklardan birini gerçekleştiren isimlerden biri de Florida’da yaşayan bir genç olan Grahan Clark’tı. Kısa bir süre önce yargılanması tamamlanan Clark, üç yıl hapse mahkum edildi.

Bununla birlikte kripto para dünyasının gerçekten de türlü türlü dolandırıcılıklar ile kaynadığını da unutmamak gerekiyor. Hack’lenme ve dolandırıcılık olaylarının büyük çoğunluğu ise DeFi alanında yaşanıyor. Kısa bir süre önce DeFi alanında kripto para tarihinin en büyük hırsızlık olayı yaşanmıştı. Ancak bu olay sonrasında hacker, çaldığı miktarın tamamını DeFi platformuna iade etmeyi seçmişti. Bununla birlikte kripto para hırsızlığı yapan kişiler çaldıkları miktarları nakit paraya çevirmekte ise oldukça zorlanıyorlar. Blockchain teknolojisi, her bir kripto paranın hangi adreslere gönderildiğini kayıt altına aldığından, bu kişiler çalıntı kripto paraları ellerinden çıkarmak istedikleri zaman bir merkezi borsaya kayıt olduklarında kimlikleri de ifşa olmuş oluyor. Bu yüzden bazı uzmanlara göre kripto para piyasasının dolandırıcılık olaylarına karşı bir tür doğal bağışıklığı da bulunuyor.

İlgili Haber:  Elon Musk'ın Bitcoin Konusunda Yaptığı "U Dönüşü" Kripto Para Piyasalarına 365 Milyar Dolar Kaybettirdi

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend