Elon Musk Gece Yarısı Bitcoin’i Kötüleyen Bir Tweet Attı: Tesla Bitcoin ile Araç Satmayacak – Piyasalar Düşüşte

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Daha önce sıkı bir Bitcoin taraftarı olarak bilinen Elon Musk yatırımcıları yine ters köşe etti ve gece yarısı şok bir tweet ile belirsiz bir süre boyunca Bitcoin ile Tesla elektrikli araçlarının satışlarını durdurduğunu açıkladı.

blank

Geçmişte yaptığı Bitcoin ve kripto para lehine açıklamalarıyla tanınan ünlü milyarder, Tesla, SpaceX, Boring Company gibi şirketlerin CEO’luğunu yapan Elon Musk, attığı tweet’iyle piyasalarda yeniden bir şok dalgasına neden oldu. 

Bundan birkaç ay önce, şirketi Tesla aracılığıyla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alan Musk, ardından da Tesla’nın Bitcoin ile elektrikli araç satışı yapacacağını duyurmuştu. Bu gelişmelerin ardından Bitcoin ve genel kripto para piyasalarında olumlu bir hava gözlenmiş ve ralliler yaşanmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“Bitcoin’den Daha Az Enerji Tüketen Kripto Paralara Bakacağız”

Şimdi ise Musk, “çevreyi kirlettiği” gerekçesiyle Tesla’nın Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurduğunu açıkladı. Musk’ın attığı tweet’in tamamı şu şekilde: “Tesla, Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurmuştur. Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerinde artan bir şekilde fosil yakıtların, özellikle de en kötü emisyon değerlerinden birine sahip olan kömürün kullanımı dolayısıyla endişeliyiz. Kripto paralar birçok açıdan avantajlara sahip ve gerçekten de umut vaat ediyorlar ancak bu avantajların çevreye zarar vermek pahasına olmasına izin veremeyiz. Tesla elindeki Bitcoin’lerden satış yapmayacak ve Bitcoin madenciliği daha çevreci yakıtlarla yapılmaya başlandığı zaman Bitcoin’i kullanmaya devam etmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca işlem başına Bitcoin’in %1’i kadar enerji tüketimine sahip olan diğer kripto paraları da araştırmaya başladık.

Eleştirmenler Elon Musk’ı, Bitcoin ile İşlem Yaptığı İçin Elektrikli Otomobillerin Ruhuna Aykırı Hareket Etmekle Suçlamıştı

Daha önce de eleştirmenler, Tesla ve Elon Musk’ı, çevreyi kirlettiği iddia edilen Bitcoin ile satış yapmaya başlaması nedeniyle, çevreci olarak bilinen elektrikli otomobillerin mantığına aykırı davranmakla suçlamıştı.

Elon Musk’ın tweet’in ardından genel kripto para piyasalarında büyük bir düşüş meydana geldi ve bu yazının yazıldığı anlarda Bitcoin %13’e yakın değer kaybederek 48.600 dolara kadar indi. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum ise diğer altcoinlere göre hasarı bir nebze daha iyi absorbe etti ve şimdilik %9 civarındaki kaybıyla 3.500 doların üstünde kalmayı sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend