Elon Musk: Lightning Network, Bitcoin’in Sorununu Çözebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in çok yavaş, pahalı ve gelişemeyecek kadar güce aç olduğunu savunuyor. Musk, bu sorunları çözebilecek bir öneride bulunuyor.

blank

Haberin Özeti

  • Elon Musk, Bitcoin’in büyümesini istiyor.
  • Tesla CEO’su, bu amaç için Lightning Network’e güveniyor.

Bitcoin piyasasının ünlü ismi ve Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin işlemlerini daha hızlı ve ucuz hale getiren ödeme ağı Lightning Network’ün benimsenmesi halinde Bitcoin ağının talepleri tam olarak karşılayabileceğini belirtti.

blank

Lightning Network Nedir?

Musk, konu ile ilgili attığı tweette, “Bitcoin hashing (diğer adıyla madencilik) enerji kullanımı, orta büyüklükteki ülkelerin enerji kullanım seviyelerini aşmaya başlıyor. Küçük hasherlerin bu devasa ölçek ekonomileri olmadan başarılı olması neredeyse imkansız. Şimdilik Lightning Network’e ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Lightning, ağdaki yükü hafifletmek için Bitcoin işlemlerini Bitcoin blok zinciri dışında işleyen bir yazılım parçasıdır.

Lightning olmadan, şu anda bir Bitcoin işlemi ortalama 13 Dolara mâl oluyor ve Bitcoin ağındaki fonları taşımak yaklaşık 14 dakika sürüyor.

Lightning ile hareket eden fonlar ise bir Bitcoin’in en küçük birimi olan (bir Bitcoin’in 100 milyonda birine eşdeğer) bir Satoshi’ye mâl olur ve işlemler neredeyse anlık olarak gerçekleşir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Elon Musk ve Bitcoin

Silikon Vadisi merkezli Lightning Labs, 2016 yılında Lightning’i inşa etmeye başladı. Şirketin yatırımcıları arasında Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’in yüksek enerji tüketiminden şikayet eden ve şirketi Tesla’nın BTC’yi ödeme yöntemi olarak kullanmayacağını açıklayan Elon Musk, kripto para piyasasında oldukça ciddi bir düşüşü yaratan ilk etmenlerden biri oldu. Musk, ayrıca bugünlerde enerji tüketimi Bitcoin’in %1’inden daha az olan yeni kripto paralar araştırıyor.

Dogecoin geliştiricileri ise Tesla CEO’sunun, Bitcoin’in enerji tüketimine nazaran oldukça düşük bir güç kullanan ağı iyileştirmek için fon sağlama teklifinde bulunduğu iddia ediyor.

Musk, tweetleriyle her zaman piyasayı hareket ettirebiliyor; ancak Lightning Network ile ilgili tweetleri Bitcoin fiyatında önemli bir etki yaratmadı. Kripto para şu dakikalarda 38.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend