1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Elon Musk ve Bitcoin Yatırımcıları Arasında Gerginlik: Yatırımcılar, Musk’ın Gücünün “Kısıtlanması” Gerektiğini Söylüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, Bitcoin’in karbon ayak izi hakkında konuşmaya devam ediyor. Yeni bir ankete göre ise yatırımcılar, Musk’ın piyasa üzerindeki “büyük” etkisinden bir hayli rahatsız.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda yaptığı enerji tüketimi eleştirileri ile Bitcoin fiyatının düşmesine büyük etki etti.
  • Yeni bir anket, bunun kripto yatırımcılarında bir rahatsızlık yarattığını gözler önüne seriyor.
  • Ankete katılanlar, Musk’ın piyasa üzerinde “çok fazla gücü” olduğunu söylüyor.

Yatırımcılar, Bitcoin’in çevresel etkisi konusunda endişeli; bu endişelerin büyük kısmı ise Tesla CEO’su Elon Musk’ın sık sık yaptığı olumsuz açıklamalardan kaynaklanıyor.

Binance indirim kodu

Elon Musk ve Bitcoin Piyasası

Finans haber sitesi Investing.com’un yeni bir raporuna göre, kripto para yatırımcıları, Elon Musk’ın endüstri ile ilgili açıklamalarından etkileniyor ve pek çok yatırımcı Musk’ın piyasaların üzerindeki gücünün “çok fazla” olduğunu düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Haziran ayı başında 1.103 yatırımcı ile anket yapıldı ve katılımcıların yaklaşık üçte biri, Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkilerini Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın tweetleri ile birlikte öğrendiklerini ifade etti.

Musk, başlangıçta, kripto paranın tarihi zirvelere ulaşmasına yardımcı olmuştu. Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamış ve bu haberin ardından ivme kazanan fiyat artışı ile birlikte Bitcoin, Nisan ayında 62.000 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Ancak Elon Musk, Mayıs ayında yaptığı yeni bir açıklamada Bitcoin’in olumsuz çevresel etkilerini gerekçe göstererek şirketi Tesla’nın BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini duyurdu. Aynı süreçte, Çin’deki Bitcoin madenciliği baskısının da artmasıyla birlikte lider kripto parada oldukça sert bir düşüş eğilimi başladı. Bitcoin fiyatı, bu süreçte, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yarı fiyatına kadar geriledi.

İlgili Haber:  Dogecoin Fiyatında Ani Düşüş: Elon Musk’ın SNL Hamlesi Bekleneni Veremedi

Yatırımcıların %58’i Elon Musk’ın “Aşırı Gücünden” Rahatsız

Investing.com’un konuştuğu Bitcoin yatırımcılarının %30’u, geçen ay yaşanan piyasa düşüşünde ellerindeki Bitcoin’i sattıklarını ifade etti. Katılımcıların %20’si ise, Bitcoin satma nedenlerinin Musk’ın da belirttiği “çevresel etkiler” olduğunu belirtti.

Öte yandan ankete katılanların %58’i, Elon Musk’ın kripto para piyasası üzerinde “çok fazla güce sahip olduğunu” dile getirdi. Aynı şekilde katılımcıların %52’si de hükümetlerin, Musk gibi piyasayı manipüle eden kişileri engellemesi gerektiğini kaydetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar